• DOLAR 32.788
  • EURO 35.16
  • ALTIN 2457.99
  • ...
Yetkin: Küçük esnaf zor günler geçiriyor
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Beraberindeki heyetle birlikte merkez Şahinbey ilçesi Kepenek Mahallesi’ndeki Şehitler Caddesinde farklı meslek gruplarının yer aldığı esnafı ziyaret eden Yetkin, esnafın sorun ve taleplerini dinledi.

Ziyarette esnafa hayırlı ve bereketli işler temennisinde bulunarak bol kazanç ve kolaylıklar dileyen Yetkin, esnafın ekonomik anlamda çektiği sıkıntılara dair beklenti ve taleplerini dinleyerek esnaf ile uzun uzun sohbet etti.

Esnafa HÜDA PAR'ın misyonunu ve vizyonunu anlatan Yetkin, esnafın sorularını da tek tek cevapladı.

Ziyarette sıcak ve yoğun ilgiyle karşılaşan Yetkin, esnafın sorun ve taleplerini dinleyerek not aldırdı.

Yetkin’e yaşadıkları sorun ve sıkıntıları anlatan esnaf, HÜDA PAR heyetine ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti.

 

Zamlar, artan hayat pahalılığı ve vatandaşın alım gücünün düşmesinden dolayı satış yapamamaktan yakınan esnaf, özellikle de döviz kurunun yükselmesinin esnafı oldukça olumsuz yönde etkilediğini ve satılan malzemenin yerine ürün koyamamaktan şikayetçi oldu.

Her geçen gün derinleşen ekonomik krizin, yapılan zamların kendilerini zor durumda bıraktığını ifade eden esnaf, yetişemedikleri zamlara artık müdahale edilmesini istedi.

Her geçen gün giderek artan hayat pahalılığı nedeniyle iş yapamadıklarını ve işlerinde durgunluğun olduğunu ifade eden esnaf, ekonomik sorunlara çözüm bulunmaması durumunda özellikle "küçük esnaf" olarak nitelendirilen işletmelerin tek tek kapanması riski olduğuna dikkat çekti.

Genel olarak ekonomik sıkıntılardan yakınan esnaf, bir an önce yapılan zamların önüne geçilmesi ve esnafa sahip çıkılması gerektiğini söyledi.

Ziyaretin ardından açıklamalarda bulunan Yetkin, esnafın genel olarak ekonomik sıkıntılardan ve ardı arkası kesilmeyen zamlardan yakındığına dikkat çekti.

Tüm dünyayı saran bir ekonomik krizin olduğunu ancak Türkiye’deki krizin yansımalarının çok daha ağır olduğunu belirten Yetkin, hayat pahalılığının önüne geçilmesi ve zamların engellenmesi için bir an önce yetkililerin üzerine düşeni daha fazla yapmaları gerektiğini ifade etti.

Yetkin, HÜDA PAR olarak esnaf için bir destek verilmesi gerektiğini defalarca dile getirdiklerini ve bu çağrılarını yinelediklerini belirterek, "Büyük sermayeyi değil küçük esnafı destekleyin." çağrısında bulundu.

HÜDA PAR olarak esnaf ziyaretlerini aralıksız sürdürdüklerini anımsatan Yetkin, ziyaretlerde daha çok esnafın sıkıntılarını ve taleplerini dinlediklerini belirtti.

"Memleketin HÜDA PAR’a ihtiyacı var"

Ekonomik krizin en çok dar gelirli küçük esnafı etkilediğine dikkat çeken Yetkin, "Esnafımız ekonomide yaşanan sıkıntılardan yakındı. Fiyatlardaki istikrarsızlıktan bahsetti. Faiz ile döviz arasında sıkıştırılmış bir ekonomi düzeninin yanlışlıklarını bir kez daha müşahede ettik. Esnafımız alım gücündeki düşüşten dolayı şu anda işlerinin olmamasından bahsetti. Esnafımız girdi maliyetlerinin çok yüksek olmasından şikayetçi oldu. Girdi maliyetlerinin çok yüksek olmasından dolayı kazanamadıklarını dile getirdiler. Bir kez daha gördük ki memleketin HÜDA PAR’a ihtiyacı var. Ekonomi sisteminin bir an önce düzelmesi bu milletin ve memleketin HÜDA PAR’a ihtiyacı var. Esnafımıza HÜDA PAR’ın çözüm önerilerini anlattık. Milletimizin HÜDA PAR’a ihtiyacının ve teveccühünün olduğunu gördük." dedi.

"Düğün sezonu olmasına rağmen esnaf satış yapamıyor"

Ziyaret ettikleri esnaf arasında çoğunlukla beyaz eşya satıcılarının olduğunu anımsatan Yetkin, "Şu an yaz sezonunun bitimindeyiz. Düğün sezonu olması nedeniyle beyaz eşya sektörünün hareketli günler geçirmesi lazım. Hatta satışların zirve yapması gerekir. Ancak esnaf her ay bir sonraki ay satışlarının olacağı ümidiyle beklediği halde çokta satışlarının olmadığını gördük. Esnafımız milletin alım gücü olmadığından dolayı bu sene düğünlerin ve düğün için alınan eşyaların azlığından yakındı. Esnafımız milletin daha ucuz ürün aradığından bahsetti." diye konuştu.

Esnafın genel olarak ekonomik sıkıntılardan ve satış yapamamaktan dert yandığını ifade eden Yetkin, esnafın yapılan zamlardan çok olumsuz etkilendiğini söyledi. (İLKHA)

Bu haberler de ilginizi çekebilir