• DOLAR 28.992
  • EURO 31.225
  • ALTIN 1866.617
  • ...
Yerli pasaportun üretimine başlandı
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Gece saatlerinde Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünü ziyaret eden Bakan Soylu, yerli ve milli pasaport hakkında bilgi verdi.

Yerli ve milli pasaport üretimi için hedefi ağustos ayı olarak belirlediklerini söyleyen Soylu, ağustos ayı tamamlanmadan çalışmaların bitirildiğini belirtti.

Yerli pasaportlarda ilk olarak yeşil pasaport basacaklarını, bu konuda yüksek bir talebin olduğunu ifade eden Soylu, "Günlük pasaport talebi 7-8 bindir ama son 4-5 aydır bu talep 10 bin-15 bin arasında gidip geliyor. Bu da şundan kaynaklanıyor, özellikle her şeyi siyasallaştırmayı seven bir candaş medya var. Bu medya, toplumu yanlış bilgilendirip meseleyi kaosa döndürebilmek için kasti bir anons yaptı, 'Fahiş fiyata 2023'te pasaport ulaşacak' dedi. Bu tamamen spekülatif bir söz. Öyle bir yayın yaptılar ki başarılı da oldular. Hainliğin sınırı yok. Hakikaten fitnenin, hainliğin sınırı yok. Yaklaşık 7-8 binlik üretim talebimizi 15-16 bine çekiverdiler. Biz ona da yetişiriz. Yılbaşından itibaren 1 milyon 630 bin pasaport verdik ve bunların yüzde 58'i yurt dışına çıkmadı. Pasaport yurt dışına çıkmak için kullanılmadı. Acil durumlarda zaten günü birlik pasaport veriyoruz. Bunu uzun yıllardan beri veriyoruz. O kadar seri çalışıyoruz, gelip buradan bir saat sonra pasaportunu alma imkanına sahip. Bunu da manipüle ettiler, 'Uzun kuyruklar oluşuyor' dediler." diye konuştu.

Bakan Soylu, "Türkiye, kendi yerli ve milli pasaportunu bu gece itibarıyla basmaya başlıyor. İlk önce 1000 adet basacağız, ertesi gün 2 bin, ertesi gün 5 bin, ertesi gün 10 bin adet basacağız." diye ekledi. (İLKHA)

Bu haberler de ilginizi çekebilir