• DOLAR 32.586
  • EURO 34.857
  • ALTIN 2430.285
  • ...
Gaziantep’in coğrafi işaretli ürünleri dünyaya tanıtılacak
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yılında kayıtlara geçirmeyi başardığı sayı ile Gaziantep’in 99 ‘Coğrafi İşaret’ ve 1 ‘Geleneksel Ürün’ olmak üzere lider konumda olduğu 100 tescilli ürün, Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı (YÜCİTA), STK ve odaların yer alacağı projede, Gaziantep’in coğrafi işaretteki başarısını yurtiçi ile sınırlamayarak yurtdışına da taşımayı hedefliyor.

Gaziantep ile özdeşleşen ve Türkiye’nin AB tescilli 8 ürünü arasında yer alan Gaziantep Baklavasının yanı sıra Gaziantep’e ait 3 ürün daha AB tescili için başvuruda bekliyor. Bu ürünler arasında Antep Fıstığı, Menengiç Kahvesi ve Araban Sarımsağı yer alıyor.

Gaziantep’in tescil alan ürünleri arasında; Antep Fıstığı, Antep Beyranı, Antep Kutnu Kumaşı, Gaziantep Bakır El İşlemeciliği, Gaziantep Sedef El İşlemeciliği, Antep Katmeri, Antep Köy Kahkesi, Gaziantep Yeşil Zeytin Böreği, Nizip Zeytinyağı, Araban Sarımsağı, Gaziantep Sarımsak Kebabı, Antep Firiği yer alıyor. (İLKHA)Bu haberler de ilginizi çekebilir