• DOLAR 16.885
  • EURO 17.833
  • ALTIN 992.103
  • ...
Bingöl'de bir cami riskli olduğu gerekçesiyle yıkıldı
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Bingöl'de cami yıkım esnasında hiçbir güvenlik önleminin alınmaması, yıkımda tozun etkisini kırma adına su dökülmemesi, mahallenin ve civar esnafın tepkisine neden oldu.

Yıkım işlemi henüz bitmeyen caminin yarısı ve bir minaresinin yıkımı tamamlandı. Kolonları ve duvarları yıkılmasına rağmen tek kolonla koca caminin ayakta durması görenleri ve yıkım ekibini hayrete düşürdü.  Caminin yıkılmasına tepki gösteren de vardı, yıkılması gerekir diyen de.

Bingöl'de deprem riski nedeni ile yıkım kararı alınan toplamda yedi caminin yıkım işlemleri devam ediyor. Yıkım kararı alınan camilerden biri de Bingöl'de mü'min yüreklerde apayrı bir yeri olan Yeni Mahalle (Kasaran) Camii'ydi. Caminin, manevi değeri ve İslam şehitlerinin mücadelesine ev sahipliği yapması, yer yıl zaman zaman çevre illerden de gelen gençlerle beraber Ramazan aylarında onlarca gencin itikâfta mekânı olması, Bingöl'de camilerde ilk taziye yerinin bu cami olması ve daha birçok öne çıkan İslami değerlerin yaşanıp yaşatılması adına sadece mahallelinin değil adeta Bingöl'ün sembol camisiydi. 7'den 70'e cami cemaati, mahallerinde bulunan camilerinin yıkımı esnasında duygularını İLKHA mikrofonlarıyla paylaştı.

"Yıkım esnasında çevre güvenliği ve sulama yoktu"

Cami çevresi esnaflardan Seyithan Özgün, yıkım esnasında çevre güvenliğinin alınmaması ve yıkım esnasında tozun etkisini kırma adına sulama yapılmamasına tepki göstererek " İnşallah yeni ve güzel bir cami yaparlar, hepimiz için hayırlı uğurlu olsun.  Yalnız burada bir iş güvenliği yok. Millet burada toplanmış, en azından zabıta ekipleri veya güvenlik güçleri burada önlem alacaktı. Şu anda her taraf toz toprak içindedir. Toz toprak olduğu için en azından bir su atacaktılar. İki saattir buradayız su görmedik.  Bu konuda çok rahatsız olduk ama cami hürmetine bir şey diyemiyoruz. Hepimiz yardımcı olmalıyız camiye.  Hepimiz için hayırlı uğurlu olsun." dedi.

"İki yıldır cami kapalı esnaf olarak sıkıntıdayız"

Seyithan Özgün

Özgün, "İki yıldır cami burada kapalı haldedir. Esnaflar öldü. En azından Cuma günleri ve taziye günleri bir hareketlilik oluyordu. İnşallah en yakın zamanda yapımına başlarlar. Bayram sabahlarında kalkar camiye giderdik. En azından bizim camimiz şenlikti. Millet ta başka mahallelerden buraya namaza gelirdi. Bayramlarda milletle kucaklaşır bayramlaşırdık. Bu yıl bayramda mescide gittik kimileri birbirini göremedi." şeklinde konuştu.

Cami cemaatinden Abdulkerim Bekçi Zazaca yaptığı açıklamada, "Mühendisler çürük raporu verdi ama bizim cami sağlamdı. Devamlı cemaatle namaz kılardık. İyiydi. Camimizle mutluyduk. Yalnız yıkım raporu tutan mühendislerin dürüst davranmadığını düşünüyoruz. Camimiz sorunsuzdu." dedi

"Bingöl'ün ilk taziye yeri olan camisiydi"

Hacı Atik

Cami cemaatinden Hacı Atik, " Sağlam olsaydı bu cami yıkılmazdı. Herkes sağlam olduğunu düşündü fakat sağlam değildir. Yıkımda gördük sade kumdu.  Zamanında kalıp işini teslim ettikleri şahıs dürüst yapmadığı için bu karar alındı. Gördük ki cami sade kumdu. Yıkım kararı veren adamların günahını biz boşuna alıyorduk. Biz bu camiyi inşa ettiğimiz zaman Bingöl'de taziye yeri yoktu. İlk taziye yeri Bingöl'de bu camide yapıldı. 30 yıllık bir camidir. Elhamdülillah ibadetlerimizi dört dörtlük yapardık. Bu camide. Maalesef tehlikeli olduğundan dolayı bir yıldır kapalıydı. Yıkım kararı alınırken müftülüğe gittik cami sağlam yıkım kararını geri alın dedik. Ama şu an yıkımda görüyoruz ki sade kummuş." ifadelerine yer verdi.

"Anılarımız orda kaldı"

Caminin çiçekleri olan çocuklar da camilerinin yıkılmasına karşın duygularını paylaştılar. Çocuklar, " Çok üzüldük, anılarımız orda kaldı, inşallah yenisi yapılır. Kuran okumaya gelirdik, önceden namaz kılmaya gelirdik, Ramazan ayında namaza gelirdik. Her zaman babamla gelir namaz kılardım, alt katta her zaman Kur'an okurduk.  Her Ramazan'da gelip namaz kılardık." şeklinde konuştular.

"Bizden önceki büyüklerimiz gibi biz de bu camiyi yapabilirsek ne mutlu bize"

Nesih Demir

Yeni Mahalle Camii'nin müdavimlerinden Nesih Demir ise; "Yeni mahalle camisi hayırlısıyla yıkıldı, yıkılıyor. Allah'ın izniyle yeni cami yapacağız yerine. Tabi bakalım büyüklerimizin, babalarımızın, dedelerimizin zamanında yaptığını yapabilirsek ne mutlu bize. İnşallah yeni camiyi de yapacağız. Bu camide çocukluğumuz geçti, epey bir fayda gördük. Allah'a binlerce şükür manevi bir ortamımız vardı. Güzeldi, anılarımız çok güzeldi bu camide." ifadelerine yer verdi. (İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Bu haberler de ilginizi çekebilir