• DOLAR 16.885
  • EURO 17.833
  • ALTIN 992.103
  • ...
Dikkat! Tarım arazilerinin bölünerek satılması yasal değil
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Salgın sonrası kendi evini yapmak isteyenler arsa alımına yöneldi. Bu talebi fırsat bilen dolandırıcılar da tarım arazilerini 300-500 metrekarelik parçalara bölerek kooperatif veya çiftlik adı altında satmaya başladı. Ancak bu satışlar yasal değil çünkü tarım arazileri bölünemiyor.

Tapu ve Kadastro Müdürlüğü'nün 175'inci yıldönümünde TRT Haber'e konuk olan genel müdür Zeki Adlı, tarım arazilerinin satışının Tarım Bakanlığı’nın iznine tabii olduğunu söyledi.

Bu arazilerin küçük parçalar halinde satışının mümkün olmadığının altını çizen Adlı, buralarda yapılaşmaya izin olmadığını da hatırlattı.

"Satış işlemi tapu memurunun huzurunda yapılmalı"

Bu alanlarda inşa edilen yapıların devlet tarafından yıkılabileceğini anlatan Adlı, tarım arazilerinin devletin onayı olmadan satılamayacağını ve noterlerde yapılan satış vaadi gibi sözleşmelerin de geçerli olmadığını söyledi:

"Normal bir satışın şu an için noterlerde veya başka bir yerde yapılması mümkün değil. Nikah akdi nasıl ki nikah memurunun huzurunda yapılıyor ise satış işleminin de tapu memurunun huzurunda yapılma zorunluluğu var şu anki mevzuat gereği."

 

Bu haberler de ilginizi çekebilir