• DOLAR 17.947
  • EURO 18.374
  • ALTIN 1036.45
  • ...
Nebenzya: ABD, 12 Rus diplomatı sınır dışı etti
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Nebenzya, “Az önce ABD makamlarının, BM merkezinin bulunduğu ülke olarak yükümlülüklerini tamamen ihlal ederek düşmanca eylemlerde bulunduğuna dair bilgi aldım. ABD, Rus misyonunu az önce ziyaret etti ve bize bu şartı yerine getirmemizi emreden bir not verdi. Bize 12 Rus çalışanına sınır dışı kararı verildiği söylendi. 7 Mart’a kadar Rus diplomatların ülkeyi terk etmesi gerekiyor. BM Daimi Temsilciliği’ndeki Rus diplomatların sınır dışı edilmesi, ABD’nin BM Anlaşması ve kabul eden tarafla yapılan sözleşme kapsamındaki yükümlülüklerine saygısızlıktır” ifadelerine yer verdi.

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı askeri harekâta dair konuşan Nebenzya, “Ben buna savaş demiyorum. Çünkü savaş daha aktif askeri operasyonları gerektiriyor. Bunun operasyon olduğunu duyurduk. Biz sadece Ukrayna'daki askeri hedeflere saldırıyoruz, sivil altyapıya ve şehirlere saldırmıyoruz. Ukrayna’nın kurumları ve ordusu cumhuriyetleri doğrudan tehdit etmedikçe Donbass'ta bir askeri operasyon planlamadığımızı defalarca açıkladık. Elimizde askeri bir operasyonun planlandığına dair güvenilir bilgi vardı. Bu şartlar altında (operasyon) kaçınılmaz bir adımdı.” dedi.

Beyaz Saray Sözcüsü Psaki, Rusya'nın BM misyonunda çalışan 12 Rus diplomatın "istihbarat elemanı" olduğunu ve bu nedenle sınır dışı edileceklerini duyurmuştu. (İLKHA)Bu haberler de ilginizi çekebilir