• DOLAR 17.933
  • EURO 18.41
  • ALTIN 1039.38
  • ...
Kanadalı profesör tarih verdi: ABD çökecek!
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Kanadalı Profesör Thomas Homer-Dixon, 'Globe and Mail' gazetesi için kaleme aldığı yazıda, Amerika için felaket senaryosu çizdi. Homer-Dixon'a göre 2025'te Amerika çökecek ve iç savaşa varabilecek sonuçlar doğuracak. En geç 2030'da da Washington'da sağcı diktatoryal bir yönetim kurulacak.

Son olarak Kanada'daki Royal Roads Üniversitesi'nde Cascade Enstitüsü İcra Direktörü ve British Clumbia Üniversitesi üyesi Thomas Homer-Dixon, ABD’nin çöküşü hakkında bir yazı kaleme aldı. Globe and Mail gazetesi için kaleme aldığı yazıda, "ABD'nin 2030 yılında sağcı bir diktatörlüğün yönetiminde" olabileceği tahmininde bulundu. Profesör Homer-Dixon, ülkesine de "güneyimizden büyük bir fırtına yaklaşıyor" diye seslenerek, Amerika’nın çöküşüne karşı hazırlıklı olmaya davet etti.

2024 BAŞKANLIK SEÇİMLERİ

Yazıda, 2024 yılında eski ABD Başkanı Donald Trump'ın yeniden başkanlık adayı olmasına ve seçimlerde 3 Kasım 2020 sonrasında yaşananlara benzer bir sürece girilmesi halinde, seçim sonuçlarının Cumhuriyetçi yönetimlerin elinde bulunan eyaletler tarafından kabul edilmemesiyle ülkenin bir siyasi krize savrulması senaryonun çıkış noktası olarak gösterildi.

İSTİKRARSIZLIK VE İÇ SAVAŞ

Kanadalı profesör, 2014 yılında kimsenin Donald Trump'ın ABD Başkanı olacağını tahmin etmediğine de işaret ederek, 2025 yılında Amerika’nın çöküşü, beraberinde iç siyasi istikrarsızlığa ve iç savaşa varabilecek neticeler doğuracağını kaydetti. En geç 2030'da ise Washington'da bir sağcı diktatoryal yönetimin kurulacağı senaryosunu paylaştı.

GENERALLERDEN BENZER SENARYO

Geçen aralık ayında Amerikan Washington Post gazetesinde, üç emekli general tarafından kaleme alınan ortak bir yazıda da benzer bir tahminde bulunmuştu. Yazıda, ülkedeki son başkanlık seçiminin ardından ordunun partizanlaştığı, emir komuta zincirinin bölündüğü belirtilmiş ve 2021 seçimlerdin ordu içinde yaşanacak bir kalkışmayla darbenin tetiklenebileceği savunulmuştur.

Bu haberler de ilginizi çekebilir