• DOLAR 33.195
  • EURO 36.023
  • ALTIN 2550.996
  • ...

Dolar kurundaki yükselişten en çok payını alan ürünlerin başında ayçiçek yağı geliyordu. Şimdiler de ise doların düşüşüyle birlikte indirim beklentisi oluştu. Ancak marketler henüz gözle görülür bir indirim yapmadı. Yağ toptancıları ayçiçek yağında indirim için tarih verdi!

Beklenen indirim gelmedi!

Zincir marketlerde gün aşırı zamlanan 5 Litrelik ayçiçek yağı fiyatları 120 TL'yi bulmuştu. Diğer marketlerde 150 TL'yi geçen ayçiçek yağı fiyatları dolar kurundaki düşüşe rağmen gözle görülür düşüş yaşanmadı.  Tarım kredi marketlerinde yüzde 11'e yakın indirim yapılarak 106 TL'de satılan ayçiçek yağı zincir marketlerden A-101 ve Şok'ta 110 TL'den satılmaya başlandı. BİM zincir market henüz bir indirim yapmazken, yağ toptancılarından dikkat çeken açıklama geldi.

“Fabrikalar yeni fiyat belirleyecek”

Yağ toptancıları, “Son dönemde yağın paleti 600 TL’ye kadar çıkmıştı 520 TL’ye düştü. Dolar burada sabit kalacak fabrikalar yeni fiyat belirleyecek. İndirimler iki haftaya kadar daha da artar. Önceden piyasaya güven olmadığı için herkes kendince önlem alıp stok yapmıştı” ifadelerini kullandı.

Sıvıyağ indirimi oyun çıktı!

Zincir marketin sıvıyağ indirimi oyun çıktı. Vatandaş tepki gösterdi!

“Aylık aldıklarımızı bir ay sonra haftalığı bir haftaya öğrenebileceğiz”

Yeni Şafak'ta yer alan habere göre süt ürünleri toptancıları ise kur düşüşüyle ilgili “Ambalaj ürünlerine hemen yansır. Eldekileri tüketmemiz lazım. Ne kadar sürede tükeneceğinin ön görüsünü yapamıyoruz. Ürün olarak aynı stoktayız. Haftalık ve aylık aldığımız ürünler var. Fabrikalardan aylık aldıklarımızı bir ay sonra haftalığı bir haftaya öğrenebileceğiz.” dedi.