• DOLAR 13.548
  • EURO 15.356
  • ALTIN 789.024
  • ...
İşgal rejimi, Filistinlileri elektrik kesintileriyle tehdit etti
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

İşgal rejimine ait elektrik kurumu, işgal altındaki Batı Şeria'nın belirli bölgelerinde, önümüzdeki hafta elektrik kesintisi uygulayacağını duyurdu.

Kesintilerin, Filistin Yönetimi'nin son iki yıl içinde biriken borçlarından dolayı gerçekleştirileceği öne sürüldü.

Buna göre 157 milyon dolara ulaştığı iddia edilen borçlardan dolayı önümüzdeki mart ayının ortasına kadar günde dört saat elektrik kesintisi uygulanacak. 

Filistin Yönetimi, elektriğin bir kısmını işgal rejiminin resmi elektrik kurumundan direk olarak bir kısmını da Kudüs Vilayeti Elektrik Şirketi adlı Filistinlilere ait bir özel elektrik şirketi vasıtasıyla alıyor. Bu özel şirket de elektriği işgal yönetiminin elektrik kurumundan alıyor ve Ramallah, Beytlahim, Eriha bölgelerine ve Doğu Kudüs'ün bazı mahallelerine dağıtıyor. 

İşgal rejiminin elektrik kesintilerine ilişkin tehdidinin ardından Filistin Yönetimi de aralarında resmi kurumların ve hastanelerin bulunduğu, elektrik kesintisine tabi tutulmaması gereken müesseselerin bir listesini gönderdi. 

Filistin bölgeleri elektrik ihtiyaçlarının yüzde 90'lık kısmını işgal rejiminin elektrik kurumlarından temin ederken çok az bir kısmını da Mısır'dan alıyor. 

Siyonist işgal yönetimi Filistinlilerin gümrük vergilerini topluyor ve zaman zaman Filistin Yönetimi'nin şehit ve esir ailelerine maaş vermesini veya para yardımı yapmasını gerekçe göstererek, onu bu maaşları ve yardımları tamamen kesmeye zorlamak için söz konusu vergilerden kesinti yapıyor.

Kendi alacaklarını tahsil edemediği zaman ise hemen en temel ihtiyaç maddelerini bile keserek cezalandırma uygulamalarına başvuruyor. 

İşgal rejimi, 1967'deki savaş sırasında Batı Şeria topraklarını işgal ederek el koydu.

İşgal rejimi, Filistin pazarlarına ulaşan mallardan Filistin Yönetimi adına her ay 150 milyon dolardan fazla gümrük vergisi tahsil ediyor. Ancak işgal rejimi, Filistinlilere baskı yapmak amacıyla fonları Filistin Yönetimine bazen transfer etmiyor. (İLKHA)Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir