• DOLAR 13.246
  • EURO 15.119
  • ALTIN 760.273
  • ...
MESOB Başkanı Keskin: Piyasada kontrolsüzlük ve denetimsizlik var
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Yönetim Kurulu Üyesi, Malatya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, beraberinde Malatya Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Aziz Hamamcı ve Necdet Özyalın ile birlikte esnafı ziyaret edip sorun ve taleplerini dinledi.

Malatya esnafı, Şevket Keskin'e sürekli artan fiyatlardan dolayı yaşadıkları sıkıntılarını dile getirdi.

Fırın ve kadayıfçılar, artan un fiyatlarından dolayı büyük sıkıntı yaşadıklarını dile getirirken, lokantacılar yağ ve temel gıda maddelerindeki fiyat artışlarından yakındı.

 

"Piyasada bir kontrolsüzlük ve denetimsizlik var"

Esnafın bu memleketin temel taşı olduğunun altını çizen Keskin, Malatya esnafının yaşadığı sorunları şöyle aktardı:

Esnafımız şu anda satmış olduğu bir ürünü, bir hafta sonra aynı fiyata tekrar rafa koyamıyor. Fiyatlar sürekli artıyor. Piyasada kontrol yoktur, piyasa başı boş bırakılmış durumda. Esnafın nefesi kesiliyor. Esnafımız bir ürününü sattığı fiyata tekrar alamıyor. Yetkililer ne yapıyor? Çıkıp bir kontrol etsinler. Bir torba unun fiyatı 220-230 TL olmuş. En temel tüketim maddemiz ekmek, ama fırıncı ne yapacak? Şekerin fiyatı büyük oranda artmış.

"Milletvekilleri kapıda selam verip geçmesin"

Milletvekillerinin yaptıkları esnaf ziyaretlerinde sadece kapıda selam verip geçmek yerine içeri girip esnafın senedini, faturasını, çekini, kredilerini ödeyip ödeyemediğini sormaları gerektiğini söyleyen Keskin, şöyle devam etti:

"Malatya'da 'Yöresel' adı altında bir daha gıda düzenlenmesine Malatya esnafı olarak karşıyız. Malatya esnafı sıkıntı yaşarken, kimse depolarda kalmış malı getirip Malatya'da satamaz. Biz burada vatandaşın da hakkını savunuyoruz. Ortada fuar diye bir şey yoktur, kontrolsüz ve denetimsiz bir şekilde depolarda kalmış ürünlerin satışı var. Fuarda tanıtım olur, bunlar tamamen ne olduğu belirsiz ürün satıyorlar. Fuarda satılan bütün ürünlerin ne zaman üretildiğini, hangi koşullarda saklandığı, fatura kesilip kesilmediğini sormamıza rağmen, tüm kurumlarla görüşmemize rağmen bize ve Malatya kamuoyuna hiçbir geri dönüş sağlanmadı. Esnafımız böyle bir şey yapsa tüm kurumlar esnafımız üzerine gidiyor, esnafın bir kasası dışarıda olsa hemen ceza yazılan bir anlayış var. Esnafa sahip çıkılması lazım, esnaf bu memleketin temel taşıdır, aksini iddia eden varsa çıksınlar halka ve esnafa açıklasınlar." (İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir