• DOLAR 13.527
  • EURO 15.258
  • ALTIN 803.266
  • ...
Biontech-PfizerABD'den acil kullanım yetkisi istedi
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 
 
ABD'li ilaç devi Pfizer'in Almanya merkezli Biontech ile birlikte geliştirdiği Kovid aşısıyla ilgili son açıklamasında, klinik deneylere göre aşının 5-11 yaş için de 'güvenli ve koruyucu' olduğu, ancak bu gruba '12 yaş ve üstündekilere uygulanandan daha düşük dozda yapılması gerektiği' belirtildi.
Açıklamada klinik deney sonuçlarına göre aşının 5-11 yaş arası çocuklarda 'güvenli olduğu, iyi tolere edildiği ve sağlam bir bağışıklık tepkisi ürettiği' ifade edildi. Aşının bu gruba '12 yaş ve üstü kişilere göre daha düşük bir dozda uygulanacağı' kaydedildi.
Ellerindeki verileri ABD, AB ve diğer ülkelerin düzenleyici kurumlarına 'mümkün olan en kısa sürede sunacaklarını' söyleyen aşı ortaklığı, ABD'deki Gıda ve İlaç Dairesi'nden (FDA) 5-11 yaş grubu için acil kullanım yetkisi talep edeceklerini duyurdu.
Biontech-Pfizer klinik deney sonuçları, 12 yaş altı çocuklar için türünün ilk örneği. 6-11 yaşındakiler için Moderna aşısının klinik deneyleri hala devam ediyor.
 
Pfizer ve Moderna aşıları, dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde 12 yaşın üzerindeki ergenlere ve yetişkinlere halihazırda uygulanıyor.
Çocukların Kovid'i ağır geçirme riski altında olmadığı düşünülse de, çok bulaşıcı Delta varyantının daha ciddi vakalara yol açabileceğine dair endişeler var. Çocukları aşılamak, okulları açık tutmanın ve pandeminin sona ermesine yardımcı olmanın anahtarı olarak görülüyor.
"Aşının sağladığı korumayı bu genç nüfusa genişletmek için sabırsızlanıyoruz" diyen Pfizer CEO'su Albert Bourla, 'temmuz ayından bu yana ABD'de pediatrik Kovid vakalarının yaklaşık yüzde 240 arttığına' dikkat çekti.
5-11 yaş arası deney grubundaki çocuklara, daha büyük yaş grupları için 30 mikrogram ile kıyaslandığında, 2 doz 10 mikrogramlık aşı yapıldı. İki doz, 21 gün arayla verildi. Açıklamada, 10 mikrogramın bu yaş grubu için 'güvenlilik, tolere edilebilirlik ve immünojenisite için tercih edilen doz olarak dikkatle seçildiği' vurgulandı.
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir