• DOLAR 8.874
  • EURO 10.48
  • ALTIN 499.049
  • ...
Kur'an okumayı öğrenmeye gitti: 3 ayda hafız oldu
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

KONYA

İrem Aşkın, ilçedeki Merkez Kız Kur'an Kursu'na, Kur'an-ı Kerim okumayı öğrenmek için başvurduğunu, ancak eğitim sonunda hafız olarak mezun olduğunu söyledi.

“Kolaylıkla ezberleyip dersimi verebiliyordum”

Ortaokulu bitirdikten sonra hafızlığını yaptığını belirten Aşkın, açık öğretimde sürdürdüğü lise eğitiminin ardından üniversite sınavlarına girerek doktor olmak istediğini vurguladı. Aşkın, kursta ezber sayfalarının zamanla çoğaldığını belirterek, "Hocam yapabileceğimi gördüğü için 1'den 5'e, 5'ten 7'ye, 7'den 10 sayfaya kadar artırarak ezber ödevi vermeye başladı. Benim bunları da hızlı bir şekilde ezberleyip kendisine okuduğumu görünce günlük ezber sayım 15 sayfaya ve en sonunda 1 cüze çıktı. 1 cüzü kolaylıkla ezberleyip dersimi verebiliyordum." dedi. Normalde hafızlığın yaklaşık 3-4 yılda tamamlandığını anımsatan Aşkın, "1 sayfayı en fazla 15 dakika içinde, 20 sayfayı 6-7 saat içinde ezberliyordum. Normalde hafızlar ezberlerini yaklaşık 3-4 senede tamamlıyor, benimki kısa bitti. Allah'ın izniyle 3 ayda ezberlerim bitti ve mezun oldum, çok mutluyum." dedi.

“Bitirdiğimde heyecandan ağladım”

Aşkın, başarılarının devam etmesi için çalışacağını vurgulayarak, şunları kaydetti: "Okul hayatım da başarılıydı, şükürler olsun Kur'an-ı Kerim hayatımda da başarılı oldum. Az çalıştığım derslerde bile fotoğrafik hafızam sayesinde yüksek notlar alabiliyordum, derslerim iyiydi. Gelecek hayatımda da başarılı olmak istiyorum. Meslek olarak doktorluk istediğim için tıp okumak istiyorum. 3 ay gibi kısa sürede elde ettiğim bu başarıdan sonra okumak istediğim doktorluğu da yapacağıma inanıyorum, kendime güveniyorum."  Başarısına çoğu kişinin sevindiğini ancak bazılarının da inanmadığını aktaran Aşkın, "Annem babam çok mutlu oldular, ben de çok mutlu oldum, 600 sayfayı ezberlemek kolay olmadı ama bitirdiğimde heyecandan ağladım, çok mutluyum. Allah herkese nasip etsin, bana da yaşamayı nasip etsin." diye konuştu.

"İrem'in fotoğrafik bir zekası var"

Hafızlık öncesi eğitmeni Miyase Körpe de Aşkın'ın ilk olarak kendi sınıfında eğitim gördüğünü, daha sonra hafızlık sınıfına geçtiğini anlattı. Aşkın'daki ezber yeteneği karşısında hayrete düştüğünü aktaran Körpe, şunları anlattı: "Her zaman karşılaştığımız bir durum olamadığı için ilk önce insan inanmakta güçlük çekiyor. İrem bir günde ezberlemesi gereken ödevini gün içinde ezberleyip veriyordu. İrem'in Rabbim'in de hikmetiyle farklı bir ezber kabiliyeti var. Bu durumu hafızlık öğreticisi Nihal Sevinç hocamla paylaştım, böylelikle bu sürece başlamış oldular. Bir gün ben İrem'i ezber yaparken izledim, 15 dakikada bitirdi. O beni çok hayrete düşürmüştü. İrem'in fotoğrafik zekası var, adeta sayfanın fotoğrafını çekiyor ve karşıya bakarak sayfadan okurcasına ezberini veriyordu. Çok inanılmaz hayret verici bir durumdu." (AA)

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir