• DOLAR 13.547
  • EURO 15.296
  • ALTIN 779.559
  • ...
Kiralık altına talep her geçen gün artıyor
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Batman’daki kuyumcular, altın fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle kiralık altına talebin her geçen gün arttığına dikkat çekiyor.

 

Maddi durumu düşük kişilere belirli bir ücret karşılığında altın kiraladıklarını belirten kuyumcular, düğün günü altınlarını takan çiftlerin düğünden sonra altınları kendilerine teslim ettiğini söyledi.

Geçmiş yıllarda çoğu düğün sahiplerinin 200 veya 300 gram altın aldıklarını belirten kuyumcu esnafı, salgın sürecinde ekonomik sıkıntılar çeken halkın altın almaktan çok ellerindeki altınları bozdurmak zorunda kaldıklarını kaydetti.

“Düğün yapanların çoğu kiralık altına yöneldi”

Halkın emanet altına yöneldiğini dile getiren kuyumcu Muhsin Bağlamış, “Şu anda altın alışımız satışlarımızdan daha çok oluyor. Eskiden bir düğün için bizden 200 veya 300 gram altın alırlardı. Şu anda ise gelen müşterilerimizin çoğu bir kaç yüzüğün dışında altınını ya kiralıyor ya da emanet alıyor. Parasını peşin veren müşterilerimiz ise 150 gram yerine 50-60 gram alabiliyor. Piyasada istikrar olmadığı için altın sürekli yükselişte. Birkaç ayda altın biraz inse bile yine yükselmeye meyillidir. Altın her zaman uzun vadede yatırım için iyi ama kısa vade için önermiyorum.” şeklinde konuştu.

“Altını kiralayanlar çoğaldı”

Kiralık altın alımının büyük oranda arttığına işaret eden bir diğer kuyumcu esnafı Şehmuz Taşan ise şunları söyledi:

“Kurban Bayramı’ndan önce piyasada biraz hareketlilik vardı. Şu anda piyasa durgunlaştı. Altın ons bazında yükseliyor. Dolar bazında ise düşüyor. Altın almak için yanımıza gelen halk, maddi imkanlarının düşmesi nedeniyle altınları ya kiralık ya da emanet istiyor. Salgından dolayı halk ekonomik sıkıntı çekiyor. Bu da altın satın almak yerine kiralamalarına neden oluyor. Emanet verdiğimiz altınlar ise düğünden sonra geri getiriliyor.”

“Ekonomik sıkıntılar çoğaldı”

“Düğün için altın almak isteyenlerin çoğu ya emanet ya da kiralık altın istiyor” diyen kuyumcu Dağıstan Uğurlu, “Kurban Bayramı’ndan sonra piyasada durgunluk başladı. Altın bir düşüyor bir yükseliyor. Şu an altın tekrar yükselişte, dolar ise düşüşe geçti. Düğün için altın almak isteyenlerin çoğu emanet ya da kiralık istiyor. Emanet isteyenlerin sayısı daha çok. Bunun sebebi ise ekonomik sıkıntılardır.”(İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir