• DOLAR 8.44
  • EURO 10.075
  • ALTIN 492.353
  • ...
Van Büyükşehir Belediyesi: "İlaçlama çalışmaları sinek popülâsyonunu azalttı"

Büyükşehir Belediyesinin çevre ve insan sağlığını tehdit eden sinek ve haşerelere karşı başlattığı ilaçlama çalışmaları sürdürüyor.

Sağlık İşleri Daire Başkanlığı,  Van Gölü kıyısı başta olmak üzere kentteki bataklık ve sazlık alanlar ilaçlama çalışması yapıyor.

Van Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, "Mart ayından bu yana yapılan çalışmalarla sinek ve haşere popülasyonun da ciddi azalma meydana gelirken sahil şeridinde bulunan esnaf ve vatandaşlarda çalışmaları memnuniyetle karşılıyor. 45 araç, 115 personel ile yapılan ilaçlama çalışmalarında Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından tavsiye edilen, Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış ilaçlar kullanılıyor." ifadeleri kullanıldı. 

Erken alınan tedbirlerle sinekle mücadelede ciddi yol aldıklarını belirten Sağlık İşleri Daire Başkanlığı çalışanı Biyolog Nejdet Cellat, "Özel ekipman ve araçlarımızla göl yüzeyi, bataklık ve kayalık bölgelerde ilaçlama yapıyoruz. Bu sene belediye olarak 10 Mart tarihinde ilaçlama çalışmalarımıza başladık. Bizim için en önemli mücadele larva mücadelesidir. Bu yıl erken alınan tedbirlerle larvaların önüne geçerek popülâsyonun çoğalmasını önledik. Havaların çok sıcak olmasına rağmen kıyı şeridi ve bataklıklarda neredeyse sinek yok. Vatandaşlarımız esnafımız çalışmalardan oldukça memnun. Buda bizi mutlu ediyor. Çalışmalar mevsim sonuna kadar devam edecek." dedi.

Yapılan ilaçlama çalışmalarından dolayı kıyı şeridini rahatlıkla kullanabildiklerini dile getiren, Otel İşletmecisi Mustafa Öksüz, “Ben yıllardır Van’da yaşıyorum, bu sene gerçekten sinekle mücadelede, büyük bir başarı sağlandı. Turizme hizmet ettiğimiz için bazı göl alanlarını eskiden sinekten dolayı kullanamıyorduk.  Ama bu yıl dışarıdaki alanları rahatlıkla kullanabiliyoruz.  Burada arkadaşların mücadelesi çok güzel gelip bütün alanları ilaçlıyorlar. Van Büyükşehir Belediyesinin bu hizmetinden dolayı çok teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

Büyükşehir Belediyesinin yoğun bir çalışmanın içerisinde olduğunu söyleyen kahvaltı salonu işletmecisi Adnan Timur ise "Bu sene yoğun ilaçlamadan dolayı sinek yok derecede kadar az. Daha önceki yıllarda sineklerden dolayı dışarıda oturamıyorduk. Bu sene çok rahatız. Halkımız göl kıyısında rahatça oturup kahvaltısını yapıyor. Müşterilerimizde bizde bu ilaçlama hizmetinden memnunuz." şeklinde konuştu. (İLKHA)Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir