• DOLAR 8.532
  • EURO 10.126
  • ALTIN 494.87
  • ...
Cuma gününden itibaren 18 yaşından gün almış herkesin aşı randevusu açılacak
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Bakan Koca, Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu. Hastalığı geçirdikten 45 gün sonrasında 65 yaş üzerinde vefatın iki kattan fazla arttığını tespit ettiklerini belirten Koca, gelecek 3 yıl bu hasarı telafi etmekle geçeceğini ifade etti.

Koca, Delta varyantında iki doz aşının daha etkili olduğunun bilindiğini, gelecek süreçte iki aşı arasındaki 6 haftalık süreyi 4 haftaya çekebileceklerini açıkladı.

Koca, "Nüfusun en az yüzde 70'inin, 55 milyona yakın vatandaşımızın Kurban Bayramı'na kadar en az bir doz aşılanmış olmasını sağlamak istiyoruz. Bazı ülkelere karantina uyguluyoruz 14 gün olarak. 1 Temmuz itibarıyla bunu biraz daha detaylandırmış olacağız, belki bazı ülkelerde yasak koymak da gerekebilir." dedi.

"Gençlerimizin bağışık olmalarıyla üniversiteler çok rahat açılabilecek." diyen Koca, 18 yaş altı kronik rahatsızlığı ve ek hastalığı olan gençleri de bir hafta 10 gün içinde aşılamaya başlayabileceklerini kaydetti.

Salgında 50 bin insanın vefat ettiğini hatırlatan Koca, "Salgınla karşılaşmadan önlemler aldık, salgından toplumumuzu korumak için tedbirler aldık ve şimdi de aşıyla salgından tamamen kurtulmanın eşiğindeyiz. Salgın süresince salgından yaklaşık 50 bin insanımızı kaybettik. Salgın sebebiyle ertelenen sağlık hizmetleri sebebiyle yaşadığımız kayıp ise bundan çok daha büyük. Salgın döneminde yüzde 56 azalmasına rağmen kalp krizine bağlı ölümler yüzde 10'dan fazla artış gösterdi." diye konuştu.

5 milyon doz aşının daha geleceğini vurgulayan Koca, şunları söyledi:

"Şu ana kadar bize Snovac aşısının 100 milyon dozun gelmesi gerekiyordu. En geç nisan sonunda. Şu ana kadar gelen aşı miktarı 34 milyon oldu. BioNtech baştan hatırlarsanız 4,5 milyon mart sonuna kadar teslim edilmek üzere anlaşma yapmıştık. Haziran ayında 30 milyon aşının gelmesi için sözleşme yapmıştık. 20 milyon aşımız geldi. Pazartesi ve salı 5 milyon daha gelecek. Devamının bir sonraki hafta tamamlanacağını söyleyebilirim. Temmuz'un 3-4'ünde 30 milyon doz sağlanabilir." (İLKHA)Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir