• DOLAR 8.321
  • EURO 9.892
  • ALTIN 484.099
  • ...
Muhtarlar toplantısında yıllardır çözülemeyen su sorunu ele alındı
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Midyat ilçe Kaymakamı Tekin Dundar başkanlığında yapılan, kurum amirleri veya temsilcileri ile merkez ve kırsal 72 mahalle muhtarının katıldığı geleneksel muhtarlar toplantısı 2 aylık aradan sonra haziran ayı toplantısıyla devam ediyor. Salgın tedbirleri ve Ramazan ayı nedeniyle nisan ve mayıs ayı toplantıları yapılamamıştı.

Milli İrade iİk ve Ortaokulu konferans salonunda salgın tedbirleri alınarak yapılan toplantıda; durma noktasına gelen doğal gaz, su sorunu ve DEDAŞ'ın uzun süren elektrik hatlarının yer altına alınması çalışmalarında ortaya çıkan toz ve kazı sorunları gibi belli başlı sorunlar ve nedenleri dile getirilerek çözümü noktasında öneriler ve yapılacak çalışmalar ele alındı.

Yapılan toplantıların amacı ile ilgili bir konuşma yapan Kaymakam Tekin Dundar, “Malumunuz geçen nisan ve mayıs ayı toplantılarımızı salgın tedbirleri ve Ramazan ayı nedeniyle icra edememiştik. Ama normalleşmeyle beraber bu aydan itibaren tekrar aynı sistematikle toplantılarımıza devam edeceğiz. Daha önce de ifade ettiğim gibi toplantılarımızın amacı, kamu kurumlarımızın yapmış olduğu hizmetlerde mahallerimizin ve vatandaşlarımızın hem süregelen sorunları hem günlük ortaya çıkan sorunları en hızlı şekilde çözebilmektir. Temel gayemiz bunu bir iş birliği ve güç birliği zemininde çözebilmektir. Çünkü hiçbir sorunu kimse tek başına çözme imkânına sahip değildir. Vatandaşlarımız, muhtarlarımız ve kurumlarımızın el birliğiyle ancak sorunları çözerek aşabiliriz. Yoksa bir kişinin sırtında sürmesi ve sürdürülebilmesi mümkün değildir. Bu konuda hepimize kurumlarımıza bugüne kadar yaşanan ve mevcut sorunların çözümünde gösterdikleri emek ve çaba için teşekkür ediyorum. Tabi ki sorunlarımız illaki olacaktır. Ama bizim de çözüm gayretimiz de devam edecektir. Yani şiarımız bu olacaktır. İnşallah elbirliği, iyi niyet ve güç birliği çerçevesinde bu sorunlarımızı hep birlikte aşacağız.” dedi.

 “Doğal gaz çalışmaları kısa süre içerisinde devam edecektir”

Ardından Midyat Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahim Çelik, belediyenin çalışmalarını anlatan bir sunum gerçekleştirdi. Sorulan sorulara cevap verdi. Bir muhtarın durma noktasına gelen doğal gaz çalışmaları ile ilgili sorduğu soruya cevap veren Çelik şunları söyledi:

“Belediye Başkanımız Sayın Veysi Şahin'in doğal gaz ile ilgili Ankara'daki görüşmeleri tamamlandı. Mutabakat sağlandı. Çalışmalar kısa süre içerisinde devam edecek. Yani doğal gaz ile ilgili herhangi bir sorun yok.”

Beyazsu 2’nci su isale hattı nın ağustos-eylül gibi bitirilmesi planlanıyor

Beyazsu mevkiiinden Midyat’a çekilecek olan ve 7 yıldır bitmeyen 2’nci su isale hattı hakkında açıklama yapan Kaymakam Dundar, “İlçemizde su sorununa karşı, geçici olarak su kuyuları(sondaj) açmayı düşünüyoruz. Ancak debileri düşük olduğu için kesin çözüm olamayacak. Bunun kesin çözümü Beyazsu 2’nci isale hattıdır.  DSİ tarafından 2014 yılında başlanan ve yüzde 85’i tamamlanan su isale hattı müteahhidin işi tesviye etmesi nedeniyle sekteye uğradı. Tekrar ihale edilmesiyle devam edecek. Midyat’ın su sorununa en nihai çözüm bu hat olacak. Kalan yüzde 15’lik işin ise ağustos –eylül gibi bitmesini umuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ardından muhtarlar mahalleleri ile ilgili sorunları dile getirdiler, ilgili kurum amirleri ve temsilcileri cevap verdi.

Gölcük Mahallesi Muhtarı Murat Başar, Bağlar Mahallesi Muhtarı Talip Gürbüz,Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Abdurrahim Aktaş ve Bahçelievler Mahallesi Muhtarı Mehmet Nas  ile kırsal bazı mahalle muhtarları mahalleleri ile ilgili sorunları dile getirdiler.İlgili kurum amirleri ve temsilcileri cevap verdi. Çözüm noktasında bilgi alışverişinde bulunuldu.

Toplantıya Kaymakam Dundar’ın yanı sıra; Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahim Çelik, Emniyet Müdürü Mevlüt Tüylü, İlçe Merkez Komutanı Kalendar Savaş Ünal, kurum amirleri veya temsilcileri ve muhtarlar katıldı. (İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir