• DOLAR 8.477
  • EURO 10.279
  • ALTIN 508.38
  • ...
UEFA'dan Ukrayna'ya formanı değiştir çağrısı

UEFA, Ukrayna milli takımının EURO 2020 için tasarlanan formasının, üstünde yer alan siyasi sloganlar nedeniyle değiştirilmesini istedi.

Rusya'nın başvurusunu değerlendiren UEFA, sloganı "politik" ve "militarist" olarak nitelendirerek formalardan kaldırılmasını istedi. UEFA, formada yer alan Kırım haritasının ve "Ukrayna'ya Zafer" ifadesinin bir sorun teşkil etmediğini belirtti.

UEFA, formadaki "Kahramanlara şan olsun" ifadesinin çıkarılmasına karar verdi. Açıklamada söz konusu slogan için, “Tarihi ve militarist anlamı olan slogan, açık bir biçimde siyasi özellik taşımaktadır. Bu nedenle formanın iç tarafında yer alan söz konusu sloganın UEFA’nın etik kuralları gereği tasarımdan çıkarılması gerekmektedir” denildi.

Euro 2020 finalleri öncesi Ukrayna Milli Takımı için tasarlanan formanın üzerinde Ukrayna sınırlarının silüet olarak yer alması ve Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Ukrayna sınırları içinde gösterilmesine Rusya sert tepki göstermiş, UEFA'ya şikayet etmişti. Formada, 2014’te Rusya sempatizanı Devlet Başkanı Viktor Yanukovych’in görevi bırakmasına neden olan protesto gösterilerinde sık sık kullanılan ‘Zafer Ukrayna’ya’ sloganın yer alması Rusya’nın tepkisini çekmişti.

Formanın üzerinde Rusya'nın 2014'te işgal ettiği Kırım ile Rusya yanlılarının kontrol ettiği Donetsk ve Lugansk da bulunuyordu. 

 

 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir

Öne Çıkan Haberler

Kategorinin Öne Çıkan Haberleri