• DOLAR 8.871
  • EURO 10.39
  • ALTIN 501.063
  • ...
Vali Karaloğlu: Diyarbakır'ın 1382 yıldır İslam şehri olduğunu hatırlatmak istiyoruz
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Fethinin 1382'nci yılında 23-28 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan Diyarbakır'ın Fethi ve 28 Mayıs Ashab-ı Kehf'in uyanış gününü etkinlikleri hakkında konuşan Vali Karaloğlu, bu organizasyonlarla Diyarbakır'ın 1382 yıldır İslam şehri olduğunu ve bu şehrin semalarında kesintisiz Ezan-ı Muhammed-i'nin okunduğunu insanlara hatırlatmak istediklerini belirtti.

 

Bu sene Diyarbakır Fethi'nin 1382'nci yılını ve Lice'de bulunan Ashab-ı Kehf'in uyanış gününü 23-28 Mayıs içerisinde kutlanılacağını belirten Karaloğlu, "Malum salgın sürecindeyiz ve kontrollü normalleşme devam ediyor. Bu sene etkinliklerimizi halkın yoğun şekilde katılacağı şekilde yapamayacağımızdan dolayı bu yıl dijital ortamda düzenleyeceğimiz etkinliklerle Diyarbakır'ın Fethi'ni halkın gönlüne düşürmek istiyoruz." dedi.

Diyarbakır'ın fethedilip İslam'la tanışmasını ve bunun önemini kısaca anlatan Karaloğlu, "Diyarbakır; 637 yılında Hazreti Ömer döneminde İyaz Bin Ganem komutasında, içerisinde bine yakın sahabenin de bulunduğu İslam ordusunun Anadolu'da fethedilen ilk şehir. O yüzden Diyarbakır, Anadolu'nun İslam'a açılan kapısı konumundadır. Aynı zamanda batınında İslam'la tanışması açısından da çok kritik bir noktadadır. Zamanında sahabe bu kapıyı açarken sadece Diyarbakır'ı değil koca bir coğrafyayı açmış oldu." ifadelerini kullandı.

"Diyarbakır'ı her yönüyle anlatabileceğimiz etkinlikler yapacağız"

Fetih haftası kutlamalarının içerikleri hakkında bilgi aktaran Karaloğlu "Fetih haftasında; sergiler, söyleşiler, sohbetler, konferanslar, çocuklar için etkinlikler, konserler ve Dengbej Diwanları gibi Diyarbakır'ı her yönüyle anlatabileceğimiz etkinlikler yapacağız. Ayrıca Lice'de ki Ashab-ı Kehf Mağarası'nda çevre düzenlemesi yaparak insanların orada rahatça ziyarette bulunması sağlanıyor. Burada da 28 Mayıs günü etkinlikler yapılacak. Tabi öncesinden de konuyla ilgili sempozyumlar yapacağız. Bütün bu etkinliklerle tekrar Diyarbakır'ın 1382 yıldır İslam şehri olduğunu ve bu şehrin semalarında kesintisiz Ezan-ı Muhammed-i okunduğunu insanlarımıza hatırlatmak istiyoruz." şeklinde konuştu. (İLKHA)Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir