• DOLAR 8.654
  • EURO 10.348
  • ALTIN 494.34
  • ...
Kudüs'ün özgürlüğü İslam ümmetinin birlikteliğinden geçer
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

1979 yılında ilan edilen Dünya Kudüs Günü, tüm dünya Müslümanlarının gündemini bütünüyle meşgul etmesi, üzerinde düşünülmesi, kudsiyetinin anlaşılması ve mevcut sorunlarına İslam aleminin çözüm üretmesi için her yıl Ramazan ayının son Cuma gününde düzenlenen çeşitli etkinliklerle Mescid-i Aksa ve Filistin davası gündemdeki yerini korumaya devam ediyor.

Yaklaşık 73 yıldır işgal altında olan Filistin için birlik ve beraberlik çağrısında bulunan Siirtliler, Kudüs'ün özgürlüğünün İslam ümmetinin birlikteliğinden geçtiğini ifade etti.

Dünya Kudüs Günü dolayısıyla Filistinli Müslümanlara dua ettiklerini belirten Sabahattin Nokays, "Allah yardımcıları olsun. Onların bu zulümden kurtulmaları için tüm Müslümanların birlik olmaları gerekir. Bu birliği de yine tesis edecek olan bizleriz. Tabi ki Müslüman liderlerimize büyük görevler düşmektedir. İnşallah birliktelik sağlanır." dedi.

"İslam ülkelerinin yöneticileri buna bir çare bulmalılar"

İslam düşmanları karşısında Müslümanların uyanık olmaları gerektiğini hatırlatan Nokays, "İslam ülkelerinin birlik olmaları, liderlerinin bir çare bulmaları gerekir. Peygamber Efendimizin buyurduğu gibi Müslümanlar bir binanın tuğlaları gibidirler. Tuğlaların birlik olmaması halinde o bina çöker, yıkılır. Bizim birlik olmamamız halinde bunu fırsat bilen İslam düşmanları ellerinden gelen oyunları yapacaktır." ifadelerini kullandı.

Filistin'in, Türkiye için kırmızı çizgi olduğunun altını çizen Sinan Erden, "Yapılan zulümleri görüyoruz. İnsanları evlerinden atıp yurtlarını işgal ediyorlar. Müslümanların birlik olmaları, onların yardımına koşmaları ve her konuda desteklerini sunması lazım. Keşke elimizde imkân olsaydı da oraya gidip savaşabilseydik." şeklinde konuştu.

Kudüs'ün Müslümanların ilk kıblesi ve Resulullah'ın miraca çıktığı yer olduğuna vurgu yapan Erden, "Böyle bir yer için Suudi Arabistan, Mısır, Ürdün ve Irak'ın bulunduğu bu coğrafyada sadece Türkiye'nin sesi çıkıyor. Allah rızası için birlik olmalıyız." diye belirtti.

"Filistin davasıyla ilgilenmediğimiz için başımızdan musibetler eksik olmuyor"

Müslümanların bir olup Allah'ın ipine sımsıkı sarılmadığı sürece muvaffak olamayacağını belirten Ömer Özer, "Bu günler için bir olmamız lazım. Bizler tok yatıp tok kalktığımızdan dolayı onların durumlarından haberdar değiliz. Haberdar olmadığımız için de Allah-u Teala bu musibeti üzerimize yağdırıyor. Bunları göz önünde bulundurarak harekât etmeli ve birbirimize sahip çıkmalıyız. Gerek dua ve gerekse yardım elimizden ne geliyorsa yapmalıyız. Bizler birlik ve beraberlik içerisinde olursak Filistin'in sorunlarının da bitebileceğini düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Kudüs'ün özgürlüğü konusunda ümitvar olduğunu dile getiren Aydın Tartar ise "İnşallah Kudüs bir gün kurtulacaktır. Tabi ki şu anki durumuna çok üzülüyor ve elimizden geleni yapmak istiyoruz. Ama dünya buna seyirci kalıyor. Şayet Müslümanlar birlik ve beraberlik içerisinde olsaydı yenemeyecekleri hiçbir güç yoktur. İnşallah Müslümanların birlik ve beraberliğiyle Kudüs kurtulacaktır." dedi. (İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir