• DOLAR 8.577
  • EURO 10.403
  • ALTIN 510.684
  • ...
DSÖ aşırı tuz kullanımına karşı uyardı

DSÖ ekmek, tereyağı, cips, kurabiye, pizza ve çeşitli konserve yiyecekler dahil olmak üzere yiyeceklerin tuz içeriği hakkında bir yönerge yayımladı.

Yönergeye ilişkin yapılan açıklamada, "Çoğu insan, DSÖ'nün önerdiği günlük 5 gram tuzun iki katı tuz tüketiyor, bu da onlarda her yıl tahminen 3 milyon insanın öldüğü kalp hastalığı ve felç riskini artırıyor." denildi.

Açıklamada, farklı ülkelerde, aynı ürünlerin genellikle farklı miktarlarda tuz içerdiğine dikkat çekildi.

DSÖ hedefinin tuz tüketimini 2025 yılına kadar yüzde 30 azaltmak olduğu ifade edilen açıklamada, DSÖ Genel Direktörü Tedros Adan Ghebreyesus'un görüşlerine de yer verildi: "Çoğu insan ne kadar tuz tükettiğini bilmiyor. Ülkelerin tüketimini azaltacak politikalar geliştirmesi ve nüfusa bilgi vermesi zorunludur" dedi.

Uzmanlar, tuzun kan basıncını yükseltiğini ve sonuç olarak kardiyovasküler hastalık riskini artırdığına dikkat çekiyor. Ayrıca, tuz alımının azaltılmasının bu riskin yanı sıra kronik böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, obezite ve mide kanseri gelişme riskini de azalttığına dikkat çekiliyor. (İLKHA)Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir