• DOLAR 8.325
  • EURO 10.104
  • ALTIN 490.117
  • ...
Hukukçu Salih Yemez: “Ses ve Görüntü Kaydı Alınması” konulu genelge hukuki değil
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Geçtiğimiz günlerde Emniyet Genel Müdürlüğünün tartışmalara sebebiyet veren “Ses ve Görüntü Kaydı Alınması” konulu genelgesi hakkında İLKHA’ya konuşan Hukukçu Ömer Salih Yemez, genelgenin uygulanması durumunda kolluk personelinin birçok hukuksuzluğunun ispatlanamayacağına dikkat çekti.

Hukukçu Salih Yemez, “Kamusal olaylarda kolluğa ses kaydı ve görüntü alınmasını engellemek amacını kapsayan İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğünün 27 Nisan 2021 tarih ve 2021’e 19 sayılı genelgesi yayımlandı. Genelgenin yayımlanma amacı, özel hayatın gizliliği ve kişisel veri ihlalleri önlemek. Ayrıca kolluğa eylemin veya durumun niteliğine kayıt yapan kişilerin engellemeleri kanuni şartlar oluştuğunda adli işlem yapmaları hususu vurgulanmıştır. Bu durum Anayasanın 36. Maddesinin hak arama hürriyetine açıkça aykırıdır.” ifadelerine yer verdi.

 

Genelgenin hukuki bir metin olmadığını ve beraberinde adaletsizlikleri getireceğini ifade eden Yemez, “Herkes meşru vasıta ve yollardan faydalanmak suretiyle kanun önünde adil yargılanma hakkına sahiptir. Ancak bu genelge, şahısların adil yargılanma hakkına müdahale etmektedir. Davada taraflardan biri diğerine göre daha zayıf duruma düşmektedir. Bu da silahların eşitliği ilkesine aykırıdır. Bazı durumlarda kolluk personelinin eylemlere müdahalesini ispatlamanın neredeyse tek yolu ses ve görüntü kaydıdır. Zira mahkeme önünde şahısların beyanına karşı kolluk personellerinin beyanları daha üstün tutulmuştur.” şeklinde konuştu. (İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir