• DOLAR 8.323
  • EURO 10.099
  • ALTIN 490.57
  • ...
Fidye yazılımlar için acil eylem çağrısı

TEKNOLOJİ SERVİSİ

BBC’nin haberine göre; kurum ve kuruluşlar için büyük tehdit oluşturan fidye yazılımların hedefleri arasında okullar ve hastaneler de bulunuyor. Bilgisayar korsanları, bu kötü amaçlı yazılımları, cihazları kilitlemek ya da dosyaları şifrelemek için kullanıyor. Erişimi yeniden sağlamak için de para talep ediyor.

ÖDENEN FİDYELER ÖRGÜTLÜ SUÇLARA KAYNAK OLUŞTURUYOR

Geçen yıl, fidye yazılımlarının iş kesintisi ve ödenen fidyeler dahil küresel maliyetinin en az 42, en çok 170 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Ödenen fidyelerin ise insan kaçakçılığı ve çocuk istismarı gibi örgütlü suçlara kaynak oluşturduğu belirtiliyor.

SORUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN ACİL EYLEM ÇAĞRISI

Küresel teknoloji şirketleri ve güvenlik teşkilatları, sorunun çözümü için acil eylem çağrısında bulundu. Aralarında Microsoft, Amazon, FBI(EF-Bİ-AY) ve İngiltere Ulusal Suç Ajansı'nın da yer aldığı Fidye Yazılımı Görev Gücü adlı oluşum, hükümetlere yaklaşık 50 maddelik bir tavsiye listesi sundu. Saldırıların ulusal güvenlik tehdidi sınıfına konulması, müdahale ve kurtarma fonu oluşturularak mağdurlara yardımcı olunması isteniyor.

ABD, BAZI RUSLARA YAPTIRIM GETİRMİŞTİ

Kripto para birimlerinin kullanımına dair daha fazla düzenleme yapılması ve bu çetelere karşı gerekli adımları atmayan ülkelere yaptırım uygulanması da tavsiyeler arasında. ABD hükümeti, nisan ayı başında bazı Ruslara, bilgisayar korsanlarını yetiştirdikleri ve fidye yazılımı saldırılarında kullandıkları gerekçesiyle yaptırım getirmişti.

 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir