• DOLAR 8.322
  • EURO 10.105
  • ALTIN 490.418
  • ...
Gaziantep Valiliğinden ‘itikaf yapan gruba müdahale’ açıklaması
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

DOĞRUHABER-MUHSİN ŞENOL

Gaziantep’te bir camide itikaf yapmak isteyen bir gruba ‘yasak’ olduğu gerekçesiyle polisin müdahale etmesi sonucunda istenemeyen görüntüler oluşmuştu. Polisin sert müdahalesi büyük tepki çekmişti. Konu ile ilgili Gaziantep Valiliği de bir açıklama yaptı. Valilik, cami içerisinde biber gazı sıkan memurun açığa alındığı duyurdu.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İHLALİ CEZASI KESİLDİ

Camide toplanan grubun  “Alparslan Kuytul Gönüllüleri” olarak adlandıran kişiler olduğu belirtilen açıklamada,  “2 Mayıs 2021 günü yatsı namazına müteakip 21.30 sularında üç tane camide 76 şahıs Ramazan ayı süresince itikafta bulunmak üzere toplanmış ve cami imamlarının tüm uyarılarına rağmen ısrarla camiyi terk etmeyeceklerini beyan etmişlerdir. Bunun üzerine Cami görevlileri tarafından emniyet güçlerinden yardım istenmiştir. Bu şahısların camiden çıkmama konusunda direnmeleri, devlete karşı sivil itaatsizlik başlattıklarını söyleyerek  devlete, diyanete ve benzeri kurumlara ağıza alınmayacak galiz küfürler etmeleri neticesinde, şahıslar kademeli güç kullanmak suretiyle gözaltına alınmış, olaya karışarak polise mukavemet gösteren kişiler hakkında tehdit, hakaret, sokağa çıkma yasağı ihlali ve sosyal mesafe kuralına riayet etmemekten adli ve idari işlem başlatılmıştır.” denildi.

“AYAKKABIYLA GİRİLMEDİ”

Cami içerisinde biber gazlı müdahalenin kabul edildiği açıklamada, “Olay ile ilgili bir emniyet personelinin biber gazı ile müdahalede bulunduğu tespit edilmiştir. Cami içerisine emniyet personeli tarafından postal ile girildiği iddiaları gerçeği yansıtmamakta olup, müdahale cami girişinde yapılmıştır. Pandemi öncesinde bahse konu üç cami, itikafa izin verilen camiler arasında iken hiç kimse tarafından itikafa girme talebinde bulunulmamıştır. Bu camilerin fiziki imkanları göz önünde bulundurulduğunda 30 kişinin aynı anda itikafa girmesi pandemi şartları açısından da uygun değildir. Caminin içerisine emniyet mensupları asla ayakkabı ile girmemişlerdir. Zor kullanma şartları oluşmasına rağmen bir emniyet mensubunun cami içerisinde biber gazı kullanması herkes gibi bizleri de üzmüş olup, ilgili personel açığa alınmıştır.” ifadelerine yer verildi.

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir