• DOLAR 8.322
  • EURO 10.101
  • ALTIN 490.191
  • ...
Plazma bağışı için “mobil sağlık ekipleri kurulsun” talebi

Son günlerde artan vaka sayısının immün plazma bağışına ihtiyacı artırdığına dikkat çeken Kaya, Covid-19 hastalığından şifa bulanlara kan ve plazma bağışı yapmaları yönünde çağrıda bulundu.

Kaya, immün plazma tedavisinde Covid-19 tanısı konan ve tedavi sürecinin ardından iyileşen hastalardan alınan kan plazmalarının ağır durumdaki vakaların tedavisinde kritik önemde olduğunu belirterek “Özellikle mutasyona uğramış covid-19 hastalığını yenenleri plazma bağışına çağırıyor, kentin yerel ve idari yetkililerini ise sorunu çözmeye davet ediyorum.” dedi.

Devlet plazma garantisi vermeli

Gaziantep’te hasta sayısının giderek arttığına dikkat çeken Kaya, “Bu hastalığı yenmede maske ve mesafe gibi önleyici kurallara uymak elbette önemli ama maalesef vaka sayımız artıyor ve tedavide kullanılan plazma ihtiyacı çözülemiyor.” dedi.

Plazma bağışı azlığının temel nedenlerinden birinin, kişinin immün plazma bağışını kendi yakınlarında kullanma isteği olabileceğini ifade eden Kaya “Bu nedenle plazma bağışı yapanların 1’inci ve 2’inci derece yakınlarında plazma ihtiyacının olması durumunda bağışçıya plazma temininde devlet tarafından garanti verilmeli.” şeklinde konuştu.

“Mobil plazma sağlık ekipleri oluşturulmalı”

Kent yöneticilerinin bu konuda farkındalık oluşturması gerektiğini belirten Kaya, “Hastalığı yenenleri plazma bağışına davet edecek, teşvik edecek uygulamalar yapılmalı. Gaziantep’te plazma bağışıyla ilgilenmesi için 24 saat çalışan bir mobil sağlık ekibi oluşturulmalı. Bu ekibin gece-gündüz demeden hastalığı yenen insanlara ulaşıp konuyu anlatması gerekiyor. Sokağa çıkma yasağının olduğu günlerde insanların kalkıp hastaneye gelmesi zor olabilir. Bu nedenle gerektiğinde bu ekip bağışçıyı evinden alıp yine evine bırakmalı ve plazma ihtiyacı çözülmelidir.” diye konuştu. (İLKHA)Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir