• DOLAR 13.436
  • EURO 15.25
  • ALTIN 795.66
  • ...
Asırlardır yaşatılan gelenek: Mukabele
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Hazreti Muhammed’in (Sallallahu Aleyhi Vesellem) Cebrail (Aleyhisselam) ile Ramazan’da karşılıklı Kur'an-ı Kerim okuması olarak bilinen mukabele, Türkiye genelinde olduğu gibi Batman’daki tüm camilerde de sürdürülmeye çalışılıyor.

 

Kur’an-ı Kerim ayı olarak bilinen Ramazan ayının vazgeçilmezleri arasında yer alan mukabele sünneti, salgına rağmen bu yıl da Batman’daki neredeyse tüm camilerde büyük bir ilgi ve yoğun bir teveccüh ile başladı.

Camilerde öğle namazı sonrası yapılan mukabelelere, küçük büyük herkesin yoğun ilgi gösterdiği görüldü.

Camilerde imamlar ve hafızlar Kur’an-ı Kerim’i sesli olarak okurken, mukabeleye katılan cemaat ise okunan ayetleri takip ediyor. Kimi vatandaşların da mukabele sünnetini huşu içerisinde dinlemesi dikkatlerden kaçmadı.

Yaklaşık 45 dakika süren cüzün okunmasıyla o günkü mukabele sona ererken halk, Kur’an mukabelesinin ardından kişisel ibadetlerini yerine getirmeyi sürdürüyor.

Yapılan mukabelenin ardından İLKHA mikrofonlarına konuşan Batmanlılar, Ramazan ayında mukabele şeklinde Kur’an okumanın sevincini yaşadıklarını belirtti.

14 asırdır Peygamberimizden gelen bu sünneti icra etmeye çalışıyoruz”

Mukabele sünnetinin yapıldığı Ulu Camii İmam Hatibi Mehmet Latif Kaya, “Rahmet, bereket ve mağfiret ayı olan bir Ramazan ayına daha girmiş bulunmaktayız. Her yıl olduğu gibi bu yıl da inşallah ibadetlerimizi, mukabelelerimizi, zekatlarımızı, fitrelerimizi ve yetim ve fakirleri gözetleme ayı olan bu Ramazan ayında inşallah bu ibadetleri tekrar hatırlayıp yerine getirmeye çalışacağız.” dedi.

Ulu Camii İmam Hatibi Mehmet Latif Kaya

Peygamberimizin sünnetini devam ettirdiklerini söyleyen Kaya, “Her camide olduğu gibi bizim camimizde de yüzlerce insanımız mukabelelerini okuyorlar. Geçen sene de bu sene de pandemi nedeniyle teravih namazı kılınmadı. Teravih yerine elimizden geldiği kadarıyla cemaat namazlarını kalabalık kılmaya çalışıyoruz. Burada mukabelelerimizi hafızlarımızla beraber 14 asırdır Peygamberimizden gelen bu sünneti icra etmeye çalışıyoruz. Her gün öğleden sonra bir cüz olmak şartıyla mukabeleyi icra ediyoruz.” diye konuştu.

Şemseddin Aslan

“Birlikte Kur’an okuyoruz”

Mukabele sünnetine katılan Şemseddin Aslan ise şunları söyledi: “15-20 yıldır camimizde mukabele sünneti yapılmaktadır. Öğle namazının ardından herkes buraya gelip Kur’an okuyor. Hafızlarımız Kur’an okuyor bizde onları dinliyoruz. Eksiklerimizi düzeltiyoruz. Birlikte Kur’an okuyoruz. Bu durum çok güzel bir şeydir.”

Mehmet Şirin Ercan

“Peygamberimizin çok güzel bir sünnetidir”

Her yıl mukabele sünnetine katıldığını, bu nedenle mutlu olduğunu belirten Mehmet Şirin Ercan, “Her sene Ramazan ayında buraya gelip mukabele yapıyoruz. Devamlı Kur’an okuyoruz. Peygamberimizin çok güzel bir sünnetidir. Hiç ihmal etmiyoruz, devamlı gelip okuyoruz. Ölene kadar inşallah mukabele sünnetine devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Abdülselam Günaydın

“Mukabeleye katılmak güzel bir duygu”

Mukabele sünnetine katılan bir diğer vatandaş Abdülselam Günaydın da şunları kaydetti: “Yıllardır Ramazan ayında mukabeleye katılıyoruz. Peygamberimizin sünnetlerinden biridir. Öğle namazlarından sonra mukabele oluyor. Her sene oluyor. İnşallah devam edecektir. Mukabeleye katılmak güzel bir duygudur.”(İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir