• DOLAR 32.183
  • EURO 34.91
  • ALTIN 2498.989
  • ...
Prof. Dr. Mehmet Boynukalın Kimdir?
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Ayasofya İmamı Boynukalın’ın istifa haberi sonrası binlerce kişi Mehmet Boynukalın Kimdir sorusunu soruyor. Ayasofya Başimamlığından istifa eden “Mehmet Boynukalın kimdir? Mehmet Boynukalın Kaç yaşında?” sorularının cevabı haberimizde…

Mehmet Boynukalın;

1971 yılında İstanbul'da doğan Boynukalın, 1992'de el-Ezher Üniversitesi'nden mezun oldu. 1995'te Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İslam Hukuku Anabilim Dalı'nda yüksek lisans tezini tamamladı. "Fıkıh Usulünde Yenilenme İhtiyacı ve Ortaya Çıkardığı Tartışmalar" başlıklı teziyle 1999'da İslam hukuku doktoru oldu. 2000-2001 yılları arasında Diyanet İşleri Başkanlığınca yürütülen tefsir projesinde uzman olarak çalıştı.

Bu sırada İmam Maturidi'nin meşhur tefsiri "Te'vilatu'l-Kuran" adlı eserin ilmi neşir projesinde yer alan Boynukalın, 2001-2006 yılları arasında İngiltere'de bilimsel araştırmalarını sürdürdü.

Prof. Dr. Boynukalın, 2006-2011 yılları arasında Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi’nde (İSAM) İslam hukuku dalında araştırma uzmanı ve İslam ansiklopedisi ilim heyeti üyesi olarak görev yaptı. 2011'de İslam hukuku doçenti olan ve 2018'de de profesör unvanı alan Boynukalın'ın, Hanefi Mezhebi'nin kurucu imamlarından İmam Muhammed eş-Şeybani'ye ait, mezhebin temel eseri el-Asl'ın ilmi neşrini gerçekleştirmesinin yanı sıra telif ettiği çok sayıda Türkçe ve Arapça kitap, makale ve ansiklopedi maddesi bulunuyor.

Arapça ve İngilizce bilen Prof. Dr. Mehmet Boynukalın hıfzını ve kıraat ilmi tahsilini Dülgerzade Camisi İmam Hatibi Merhum Rizeli Kurra Hafız İbrahim Gündoğar Hocaefendi'de tamamladı.

Prof. Dr. Mehmet Boynukalın, evli ve dört çocuk babasıdır. Boynukalın, 86 yıl sonra ibadete açılan Ayasofya’nın başimamı olarak atanmış ve sosyal medyada yaptığı paylaşımlarla büyük beğeni toplamıştı. Ancak İstanbul Sözleşmesine karşı çıktığı gerekçesiyle AKP’li bazı milletvekilleri ve laik Kemalistler tarafından linç edildi.

 

ESERLERİ:

Telif:  Fıkıh Usulü Alimleri ve Eserleri (III-XIII. Hicri Yüzyıl) (2017)

Çeviri: El-Camiu's-Sağır(el-İmam Muhammed b. Hasan eş-Şeybani’den, 2009)

Bu haberler de ilginizi çekebilir