• DOLAR 7.535
  • EURO 8.984
  • ALTIN 411.286
  • ...
SON DAKİKA
Filistin'de yıllardır yapılamayan genel seçimler üç aşamalı olarak yapılacak

Kararnameye göre milletvekili seçimleri 22 Mayıs 2021’de, başkanlık seçimleri ise 31 Temmuz 2021 tarihinde yapılacak. Ayrıca Yasama Meclisi için yapılacak seçimlerden çıkacak sonuçların Filistin Ulusal Konseyi'nin oluşturulmasının birinci aşaması sayılması kabul edildi.

Geçtiğimiz hafta, Abbas'ın en geç 20 Ocak'a kadar seçimlere ilişkin kararnameleri çıkaracağı, ardından Filistin'deki gruplar arasında seçim çalışmalarına ilişkin diyalogların yürütüleceği belirtilmişti.

Geçen yılın sonlarında Filistin'de siyasi grupların uzlaşı arayışı kapsamında HAMAS ile Fetih hareketi arasında yakınlaşma sağlanmıştı.

Filistinli grupların genel sekterleri ve temsilcileri 3 Eylül'de eş zamanlı olarak işgal altındaki Batı Şeria'da bulunan Ramallah ve Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta, 22 Eylül'de de İstanbul'da toplantılar gerçekleştirmişti.

Toplantılarda direniş grupları arasındaki siyasi bölünmenin sonlandırılması yönünde atılan adımların sonucunda yaklaşık 13 yıldır yapılamayan seçimlerin icra edilmesi yönünde karşılıklı olumlu adımlar atılmaya başlanmıştı. (İLKHA)Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir