• DOLAR 8.471
  • EURO 10.292
  • ALTIN 502.04
  • ...
AİÇÜ'lü bilim adamı, 7 milyon bilim adamı arasında ilk 2 bine girdi
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Stanford Üniversitesi koordinasyonuyla 2019 yılındaki h-indeksi, yayın ve atıf sayısı gibi önemli ölçütler göz önüne alınarak 22 bilimsel alan ve 176 alt alanda sıralama yapıldı.

Yapılan değerlendirme sonucu farklı alt disiplinlerden dünyadaki yaklaşık 7 milyon bilim insanı arasından ilk yüzde 2’lik dilime giren 160 bin kişiden oluşan liste, Plos Biology Dergisi’nde yayımlandı.

AİÇÜ Eczacılık Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Murat Şentürk, Tıbbi Biyomoleküler Kimya alanında 7 milyon bilim adamı arasından bin 570’inci, Genel Fizik alanında 5 bin 356’ncı ve Kimya alanında 80 bin 622’nci sırada yer alarak ‘Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları’ listesine adını yazdırarak önemli bir başarıya imza attı.

AİÇÜ Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut, Türkiye’den 857 bilim insanının yer aldığı listede üniversitelerinden bir bilim insanının bulunmasının memnuniyet verici olduğunu, gösterdiği başarıdan dolayı Prof. Dr. Şentürk’ü tebrik ettiğini söyledi.

"7 milyon bilim insanı arasından bu listeye girmek önemli bir başarı"

Rektör Karabulut, "Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi genç bir üniversite, dolayısıyla böyle bir genç üniversitede inşallah gençlerle beraber daha iyi işler başaracağız, buna inanıyorum. Bildiğiniz gibi Stanford Üniversitesi öncülüğünde Aralık 2020 yılı itibari ile dünyada 'En Etkili Bilim İnsanı' listesinde yer alan yaklaşık 7 milyon bilim insanı arasında h-indeksi, yayın ve atıf sayısı gibi yayın kalitesini gösteren göstergeler dikkate alınarak bunlar içerisinde yüzde 2'ye giren bilim insanları sıralandı. 7 milyon bilim insanı arasından bu listeye girmek önemli bir başarı. Eczacılık Fakültesinden Prof. Dr. Murat Şentürk'ün Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi olarak listede yer alması bizi ziyadesi ile memnun etti. İnşallah bu kardeşlerimizin oluşturduğu gruplarla çok daha iyi yerlere üniversitemizi getireceğiz." dedi.

"Bu yıl, geçen yıla göre SCİ kapsamındaki dergilere yaptığımız yayınlarda yüzde yüze yakın bir artış gösterdik." diyen Karabulut,  "Arkadaşlarımızın bu başarısı bunun bir göstergesi. 7 milyon akademisyenin sıralandığı iki farklı liste var, birinci listede Türkiye'den 196 akademisyen vardı, ikinci liste alan bazlı listeydi ve bu listede 760 akademisyen yer almıştı." ifadelerini kullandı.

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Murat Şentürk ise şunları söyledi:

"Çalışmalarımı 2009 yılından beri sürdürmekteyim. Üniversitemizin verdiği imkânlar çok şükür bu listeye girecek kadar yeterli ve ziyadesi ile iyi. Stanford Üniversitesi tarafından dünyanın en saygın ve 10 yıllık çalışmaların baz alınarak h-indeksi ve yayın sayısı, alınan atıf sayısı baz alınarak yapılan çalışmada dünyada yaklaşık olarak 7 milyon bilim insanın üzerinde inceleme yapılmış, belirli alanlarda uzman olan kişilerin sıralamasında ilk yüzde 2'ye girmeyi başardık. 3 alanda bu sıralamada yer aldım, bunlardan birincisi ana çalışmam olan kimya diğeri tıbbi ve biyomoleküler kimya diğer ise genel fizikte oldu. 3 alanda da çeşitli derecelerle listeye girdiğim için memnunum." (İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir