• DOLAR 8.708
  • EURO 10.41
  • ALTIN 497.66
  • ...
Eski Bağlar bölgesinde yapıların yüzde 80'i depreme dayanıksız
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, beraberinde Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu'yla birlikte, alışveriş için en çok tercih edilen noktalardan biri olan Sakarya Caddesi'nde devam eden çalışmaları yerinde inceledi.

Çalışması tamamlanan işyerlerindeki incelemelerin ardından açıklamalarda bulunan Karaloğlu, Sakarya Caddesi'nin baştanbaşa yenileneceğini söyledi.

Büyükşehir Belediyesi ve Bağlar Belediyesi iş birliği ile çalışmaların yürütüldüğünü ifade eden Karaloğlu, cadde üzerindeki 65 apartman ve 337 işyerinin sokak sağlıklaştırması ve cephe yenilenmesinin tamamlanarak caddenin Bağlar'ın en prestijli caddelerinden ve alışveriş alanlarından birisi haline dönüştürecek çalışmaların başladığını dile getirdi.

"Bağlar daha yaşanılabilir bir ilçeye dönüşecek"

Sakarya Caddesi'nin günlük 20 bin insanın alışveriş için girdiği kalabalık bir cadde olduğunu söyleyen Karaloğlu, kentsel dönüşüme yönelik çalışmalara da değinerek, "Bağlar'da hem kentsel dönüşüm hem kentsel yenileme faaliyetlerimiz devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi, Bağlar Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile beraber şu anda Kaynartepe Mahallesi'nde kentsel dönüşüm faaliyetleri başladı. Birçok cadde ve sokakta; yeni cadde açma, sokak yapma, yenileme, asfaltlama çalışmalarımız var. İlçe belediyemizle beraber inşallah başlatmış olduğumuz bu çalışmalar neticesinde, Bağlar daha yaşanılabilir, yaşam kalitesi daha yükselmiş bir ilçeye dönüşmüş olacak." dedi.

Bağlar'ın ihyasına ve yeniden inşasına büyük önem verdiklerini belirten Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu ise, "Eski Bağlar bölgemizdeki yapıların yüzde 80'i olası bir depreme karşı dayanıksız. Dörtyol'dan başlayıp Kaynartepe Mahallemizin tamamını dönüştürmeyi amaçlayan ilk etap projemiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı. Şu anda gerek bizler gerekse Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız sahada başta fiyat tespiti olmak üzere çalışmalar ve ilgili taraflarla görüşmeler yapıyor, istişarelerde bulunuyoruz." ifadelerini kullandı.

"Bağlar'ı çarpık kentleşmeden kurtaracağız"

Yerinde dönüşüm projesi sayesinde hiç kimsenin mağdur edilmeyeceğinin altını çizen Beyoğlu, "Aksine kazanan milletimiz olacak. Bir yandan Bağlar'ı çarpık kentleşmeden kurtarmaya çalışırken, diğer yandan esnafımızı rahatlatacak çalışmalar yapıyoruz." şeklinde konuştu.

Sakarya Caddesi'nde yenileme çalışmaları hakkında bilgi aktaran Beyoğlu, "Girişimlerimiz sonucu kabul edilen proje ile Büyükşehir Belediyemiz, Sakarya Caddesi'nin yenilenmesi çalışmalarına başladı. Projenin tüm maliyeti Büyükşehir Belediyesince karşılanıyor. 20 yıldır ihmal edilen bu caddemiz gerçek anlamda ticarette Diyarbakır'ın kalbi haline gelecektir. Caddenin ıslahı ve yenilenmesiyle ilgili ciddi bir süreç işliyor. İnşallah 3 ay içerisinde tamamlanarak yenilenen modern haliyle hem esnafımızın hem vatandaşlarımızın hizmetinde olacaktır." dedi. (İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir