• DOLAR 8.44
  • EURO 10.075
  • ALTIN 492.353
  • ...
Kadına yönelik şiddete karşı birlik çağrısı
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

AK Parti Diyarbakır İl Başkanlığında geçekleşen basın açıklamasında, Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Lütfiye Çam tarafından kaleme alınan açıklama metni Diyarbakır İl Kadın kolları Başkanı Müzeyyen Kaya tarafından okundu.

Basın açıklamasını okuyan Kaya, "Bugün '25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Uluslararası Dayanışma Günü!' Biz, AK Kadınlar olarak her yıl olduğu gibi bu yıl da canlarımızı yakan bir sorun olan 'şiddetle' mücadelemizde çağrımızı tekrarlamak, sadece kadınlara değil, tüm dünyaya haykırmak üzere, 81 ilimizde eşzamanlı olarak toplanmış bulunmaktayız." dedi.

"AK Parti Kadın Kolları olarak bir kez daha adaletli ve vicdanlı olanı haykırıyoruz." diyen Kaya, "Bugün, yılın sadece bir gününe hapsedilmiş, kalan 364 günde unutulan bir gün değildir? Maalesef bugün ve kalan her gün kadına yönelik fiziksel ve psikolojik şiddet devam ediyor. Tüm çabalara, çığlıklara, kanunlara rağmen bahaneleriyle kaim bazı cahillerin elleri, dilleri kadınların, çocukların bedenlerine, ruhlarına adeta bir balyoz gibi iniyor. Şiddet bizim turuncu çizgimizdir demiştik. O çizgiyi aşanlarla çetin mücadelemiz dün olduğu gibi bugün de yarın da sürecektir." dedi.

"Kadına şiddet; fikri ve vicdani yoksunluğu zorbalıkla kapatmaktır"

Kadını; Allah'ın yarattığı kıymetli varlık, biri diğerini tamamlayan insan teki, nice peygamberlerin ve şehitlerin annesi; nicelerinin şefkatli eşi, yol arkadaşı, evladı... dünya tarihini yazan ve yaşayan iki şahitten biri olarak tanımlayan Kaya, "Kadına yönelik şiddet sadece bir kişiye yönelmiş bir tehdit olmaktan çok uzaktır. Bu eylem tüm toplumun huzuruna kast ediyor, aileyi parçalıyor, geriye hayatını kaybetmiş ya da travmalarla dolu kadınlar, mutsuz çocuklar ve karanlık bir gelecek bırakıyor. Şiddet uygulayan ise, insanlıktan çıkıyor. Bize göre kadına şiddet; fikri ve vicdani yoksunluğu zorbalıkla kapatmaktır. Kadına şiddet en büyük acizlik ve cahilliktir. Şiddet uygulayanları en ağır şekilde cezalandırmak çok önemli olsa da esas önemli olan, şiddeti uygulanmadan önce engelleyebilmektir." diye konuştu.

"Şiddet; sadece erkeğin kadına yönelttiği tehditle sınırlı değildir"

Tüm dünyada şiddetin sadece evde ya da mahallede bir erkeğin kadına yönelttiği şiddetle sınırlı kalmadığına vurgu yapan Kaya, "Etrafınıza bir bakın! Basiretsiz devletlerin küçük hesaplar uğruna çıkardığı savaşlarda mağdur edilen kadınlar ve çocuklar, dünyanın dört bir tarafında göçe zorlanan topluluklardaki kadın ve çocuklar canını kurtarmak için çıktığı Avrupa yolunda devletlerin askeri güçlerince batırılan gemilerdeki kadın ve çocukların hepsi bu şiddetin en haziniyle, en acısıyla karşı karşıya kalıyor. Hepsinin bu acılarını bitirmek için çabalıyoruz." ifadelerini kulandı.

Kaya, "Ülkemizde terör örgütü PKK'nın ve onun siyasi uzantılarının ağlattığı, evladının elinden alınıp hayattan koparıldığı ve dünyanın en büyük işkencesini yaşattığı Diyarbakırlı, Şırnaklı gözü yaşlı anneler... Onlar onurlu direnişleriyle alçaklarla mücadelede bizlere örnek olan eli öpülesi analarımız… Onlar şiddetin kimlerden ve nasıl geldiğinin en yakın şahitleri olarak aramızda duruyorlar. Onların da acılarının dinmesi için çalışıyoruz, çabalıyoruz." dedi.

"Şiddetle mücadelede STK ve toplumun el birliği yapması şarttır"

Basın açıklamasında, "Bugüne kadar şiddetle çok yönlü bir mücadele verilmiştir, verilmeye devam edilmektedir. Ancak gidilmesi gereken yol uzundur. Bu uzun yolda tüm tarafların, sivil toplum kuruluşlarının ve toplumun el birliği yapması şarttır." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın sonunda, "AK Kadınlar olarak bizler, ilk günkü hassasiyetimiz ve titizliğimizle, bu konuda tavizsiz duruşumuzu göstermeye devam edeceğimizi bir kez daha hatırlatıyoruz. Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü'nde, her türlü şiddete karşı turuncu çizgimizi çekiyoruz." ifadelerine yer verildi. (İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir