• DOLAR 7.451
  • EURO 9.006
  • ALTIN 410.714
  • ...
Uluslararası Kızılhaç Komitesi'nden  Açlık grevindeki Filistinli tutuklu Ahres ile ilgili açıklama

Uluslararası Kızılhaç Komitesi'nden (ICRC) yapılan yazılı açıklamada, Komite'nin,Siyonist işgal rejiminde bir hastanede tedavi gören Filistinli tutuklu Mahir el-Ahres'in gittikçe kötüleşen sağlık durumundan ciddi endişe duyduğu belirtild

Açıklamada ifadelerine yer verilen ICRC'nin Siyonist işgal rejimi ve işgal altındaki Filistin topraklardaki Sağlık Departmanı Başkanı Yves Gibbons, ICRC doktorlarının Ahres'i ziyaret ettiğini ve 85 gündür sağlık durumunu yakından takip ettiklerini ifade etti.

Gibbons, Ahres'in sağlık durumunun kritik bir sürece girdiğini ve geri dönüşü olmayan sağlık sonuçlarının yaşanabileceğinden endişe ettiklerini dile getirdi.

Açıklamada ayrıca, Siyonist işgal rejimi makamlarına Ahres'in hayatını kaybetmemesi için bir çözüm bulmaları çağrısı yapıldı.

Siyonist işgal rejimi askerlerince Batı Şeria'nın Cenin kentindeki evinden 27 Temmuz'da gözaltına alınan Ahres, Tel Aviv yönetiminin "idari tutukluluk" ve keyfi uygulamalarını protesto etmek için açlık grevine başlamıştı.

Altı çocuk babası Ahres, 1989, 2004, 2009 ve 2018 yıllarında da Siyonist işgal rejimi güçlerince 4 kere gözaltına alınmış, toplam 62 ay tutuklu kalmıştı.

Siyonist işgal rejiminin "idari tutukluluk" uygulaması
Siyonist işgal rejimi, "idari tutukluluk" adını verdiği uygulamayla Filistinlileri istihbarata dayalı 1 ila 6 ay alıkoyabiliyor.

Tutuklunun, "İsrail''in güvenliği için tehlike teşkil ettiğine" karar verilmesi halinde askeri hakim, suç isnadında bile bulunmadan tutukluluk süresini 5 yıla kadar uzatabiliyor.

Filistin resmi kaynaklarına göre, Siyonist işgal rejimi hapishanelerinde hala 365'i idari tutuklu, 4 bin 700 Filistinli bulunuyor.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir