• DOLAR 7.243
  • EURO 8.865
  • ALTIN 413.158
  • ...
İran'dan ABD'nin yaptırım kararına tepki: Bir ulus, aç ve ilaçsız bırakılıyor

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD'nin İran'ın 18 bankasına yaptırım uygulama kararına tepki göstererek, "Paramızı bloke edenler ve bu kararın yöneticileri adalet önüne çıkarılacaktır." dedi.

Zarif, "ABD rejimi salgının ortasında, ilaç ve gıda için kalan son ödeme kanallarını da yok etmeye çalışıyor. İranlılar bu son barbarlığı da atlatacaktır ancak bir ulusun aç bırakılması için komplo kurmak insanlığa karşı yapılan bir cinayettir." ifadelerine yer verdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade de ABD'nin yaptırım kararına ilişkin, "Netanyahu'nun çıkarlarını ABD'nin çıkarlarına tercih edenler ve büyük hezimetle sonuçlanan 'maksimum baskı'dan umudunu kesenler, İran halkını hedef alan insanlık dışı politikasını yoğunlaştırmak için Trump'ı aldatıyorlar. Aynı çete son dört yılda ABD'nin çıkarları ve güvenilirliğini dikkate almadan onunla kumar oynadı. Yine başarısız olacaklar." dedi.

İran Merkez Bankası Başkanı Abdunnasır Hemmati de yaptırım kararını eleştirerek, "ABD'nin İran'ın 18 mali kurumuna yeni yaptırım uygulama kararı, Amerika'nın iç siyasi sorunları ve propaganda amaçlıdır." ifadesini kullandı.

ABD Hazine Bakanlığından yapılan açıklamada, Yabancı Varlık Kontrol Ofisinin (OFAC), İran'ın 18 bankasını yaptırım listesine aldığı bildirilmişti. (İLKHA)Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir