• DOLAR 13.676
  • EURO 15.528
  • ALTIN 783.896
  • ...
Van’da Gıda Kontrol Görevlisi Kursu başladı
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Görentaş “Bakanlığımızca tarladan sofraya gıda güvenliğinin sağlanması amacıyla; üretim, toplu tüketim ve satış yerlerinde 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında gerekli denetim ve kontroller yapılmaktadır.

Vatandaşların güvenilir gıdaya ulaşması ve sağlıklı gıda tüketiminin sağlanması konusu Bakanlığımızın temel görevlerinden birisidir. Gıda denetçileri bu konuda çok önemli bir görev üstlenmektedirler. Gıda kontrol görevlilerinin yaptıkları izleme, gözetim, doğrulama, tetkik, numune alma ve analiz gibi uygulamalarla bu amaca en büyük katkıyı vermektedirler.

Gıda güvenliği insan sağlığı açısından en hassas konulardan biridir. Özellikle içinde bulunduğumuz pandemi döneminde güvenilir gıdanın ve hijyenin önemi bir kez daha anlaşılmıştır.” dedi.

“20 kişilik gruplar halinde 2 Kontrol Görevlisi Kursu düzenliyoruz”

Gıda denetim ve kontrol hizmetlerinde görev alacak personelin gerekli eğitimleri alarak “Kontrol Görevlisi Belgesi’ne sahip olmaları gerektiğini belirten Görentaş, “Bu sebeple Tarım ve Orman Bakanlığı 2020 Yılı Hizmet İçi Eğitim Programı kapsamında İl Müdürlüğümüzde, kendi eğitici kadromuzla, Covid-19 tedbirlerine uyularak 20 kişilik gruplar halinde 28.09.2020-02.10.2020 tarih ve 05.10.2020-09.10.2020 tarihlerinde olmak üzere 2 Kontrol Görevlisi Kursu düzenliyoruz.

Eğitimde İl Müdürlüğümüz personelince 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu, Gıda Hijyeni Yönetmeliği, Hayvansal Gıdalar için Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği, Gıda ve Yemin Resmi Kontrolüne Dair Yönetmelik, Hayvansal Gıdaların Resmi Kontrollerine İlişkin Özel Kuralları Belirleyen Yönetmelik, Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmelik, Temel HACCP Prensipleri ve Tetkiki, Numune Alma Usul ve Esasları, Türk Gıda Kodeksi ile Prosedürler anlatılacaktır.

Bu eğitim ile gıda kontrol görevlisi personelinin mesleğin gerektirdiği bilimsel, teknik bilgi ve becerileri kazanmaları, kişisel ve mesleki yetkinliklerini geliştirmeleri, gıda denetim ve hizmetlerinin anlamını, görev ve yetkilerini öğrenmelerini amaçlıyoruz.” dedi. (İLKHA)

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir