• DOLAR 7.953
  • EURO 9.409
  • ALTIN 487.916
  • ...
Taliban'a hava saldırısı

Afganistan hükümeti ile Taliban arasındaki barış görüşmeleri devam ederken, Taliban'a ait bir üsse hava saldırısı düzenlendi.

Afganistan'ın kuzeydoğusunda yer alan Kunduz'daki bir Taliban üssüne Afgan Ulusal Savunma ve Güvenlik Kuvvetleri (ANDSF) tarafından hava saldırısıyla ilgili Afganistan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Taliban savaşçıları bu sabah Kunduz ili Han Abad ilçesine bağlı Nikapaye Sayed Ramazan bölgesinde ANDSF mevzilerine saldırdı. ANDSF saldırıyı ‘aktif savunma' prosedürlerine uygun olarak durdurdu. Qari Abdulrazeq ve Mawlawi Abbas adlı iki komutan dahil 30'dan fazla Taliban öldürüldü. Operasyonlar sonucunda aralarında Faizani ve Qari Ebrahim adlı iki komutanın da bulunduğu 8 kişi yaralandı” ifadeleri kullanıldı.

Bakanlık, ayrıca 4 araç, 8 motosiklet ile çok sayıda silah ve mühimmatın imha edildiğini aktarırken, ilk tespitlere göre sivillerde veya Afgan güvenlik personelinde herhangi bir kayıp ve zarar olmadığını açıkladı. Bakanlık, sivil kayıpların olduğuna ilişkin raporlar hakkında ise, “ANDSF sivillere zarar verme iddialarını ciddiye alır ve bu iddialar soruşturulacaktır” şeklinde cevap verdi.

Taliban: Hükümet 23 sivili katletti

Taliban tarafından yapılan açıklamada ise, hükümetin düzenlediği hava saldırısında içerisinde kadın ve çocuklarında bulunduğu toplam 23 sivilin katledildiği iddia edildi. Açıklamada, “Kabil yönetimine ait uçaklar sivil halkın evlerini hedef alarak vahşice bombalar yağdırdı. Oysa bölgede herhangi bir hareketlilik ya da silahlı kişi yoktu'' denildi.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir