• DOLAR 7.97
  • EURO 9.463
  • ALTIN 487.38
  • ...
Bakan Selçuk: "124 Gündüz Yaşam Merkezinde hizmet süresini 16'dan 40 saate çıkardık"

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kendine özgü bir sağlık sorunu olan otizmle ilgili birçok hizmet ve projeyi uyguladıklarını belirterek Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) ve YÖK ile önemli çalışmaları hayata geçirdiklerini söyledi.

Bakanlık tarafından yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Bakan Selçuk, 124 Gündüz Yaşam Merkezinde otizmli bireylere hizmet verildiğini, bu merkezlerde haftada 16 saat hizmet alan otizmli bireylerin yararlanma sürelerini 40 saate çıkardıklarını ve otizmli bireylerin Gündüz Yaşam Merkezlerinde belirli bir saatte evlerinden alınıp yine belirli bir saatte ailelerine teslim edilmek üzere servis dahil tüm hizmetleri de karşıladıklarını kaydetti.

"Otizm Masası ile Ailelere Danışmanlık Hizmeti Veriyoruz"

İl müdürlükleriyle yapılan çalışmaları da paylaşan Bakan Selçuk, "İl Müdürlüklerimiz ve Sosyal Hizmet Merkezlerimiz bünyesinde kurulan Otizm Masasında, ailelerimize ihtiyaç duydukları konularda danışmanlık ve bilgilendirme hizmeti veriyoruz" diye konuştu.

Korumalı İşyerlerinde İstihdam Edilen Her Engelli İçin Mali Destek

Bakan Selçuk, Gaziantep, Konya, Manisa ve Sakarya'da kurulan "9 korumalı işyeri"nde otizmli bireylerin istihdama katıldığını, korumalı işyerlerinde istihdam edilen her engelli için de mali destek sunduklarını kaydetti. 

Otizmli Bireylere Özel Kurs Programları Hazırlandı

MEB ve YÖK ile birlikte eğitim alanında yapılan çalışmalara da değinen Bakan Selçuk, "Özel eğitim hizmetlerinin daha etkili ve verimli yürütülmesi amacıyla hizmet içi eğitimler düzenlenmiş olup, bu kapsamda 81 ilden 893 formatör yetiştirildi. Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde görev yapan 250 rehberlik ve özel eğitim öğretmenine otizm spektrum bozukluğu alanında eğitim verildi. Otizm Spektrum Bozukluğu olan bireylere 206 kurs programı hazırlandı" dedi.

 "Erken Çocukluk Dönemi Eğitimcisi Yetiştirilmesine Yönelik Programlar Açıldı"

Özel eğitim meslek okullarındaki 38 mesleki atölyenin, hafif düzey tanılı otizm spektrum bozukluğu olan öğrencilere sunulduğunu kaydeden Selçuk, "Çeşitli sanat ve spor dallarında yetenekli olan otizmli bireyler kendi aralarında yapılacak ayrı bir yetenek sınavı ile değerlendirilmeye başlandı. Sadece özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlar için geçerli olmak üzere, kontenjanın yüzde 10'unun engelli öğrenciler için ayrılması sağlandı. Erken çocukluk dönemi eğitimcisi yetiştirilmesine yönelik önlisans, lisans, tezli/tezsiz yüksek lisans ve doktora programları açılmasına ilişkin çalışma başlatıldı" şeklinde konuştu. (İLKHA)Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir