• DOLAR 7.287
  • EURO 8.57
  • ALTIN 476.564
  • ...
Alışverişte teması en aza indirenler kazanacak

EKONOMİ SERVİSİ

Covid 19 salgını dünya genelinde alışveriş alışkanlıklarını değiştirmiş durumda.  Yeni dönemde perakendecilerin neler yapması gerektiğiyle ilgili pek çok araştırma yayınlandığını belirten Yıldız Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Mesut Güner, “Bu araştırma raporlarında görüyoruz ki önümüzdeki dönemde alışverişte teması en aza indirenler kazanacak. Çünkü kimse deneme kabinlerinde ürün denemek istemediği gibi, herkesin arzusu temassız ödeme ve kasasız mağazacılıktan yana. Yıldız Teknopark bünyesindeki şirketler arasında bu talebi karşılamaya dönük pek çok yazılım ve çözüm geliştirmiş şirket var.” Güner, teması minimum seviyede tutmak istediğimiz ve alışverişin online’a kaydığı bugünlerde Yıldız Teknopark bünyesindeki şirketler tarafından geliştirilen şu ürünlere dikkati çekiyor:

SIFIR TEMASLA SİPARİŞ VER

“Pandemi süreciyle birlikte, restoranlar için ‘yeni normal’de menülerin kullanılmamasına karar verildi. Pandemi öncesi bunu öngören Yıldız Teknopark şirketlerinden biri bunun için çözüm geliştirdi. 2005 yılından bu yana yeme-içme sektörüne özel yazılım çözümleri üreten Arkhe Yazılım Teknolojileri restoran ve kafelerde, teması minimum düzeye indirmek ve işleyişi aksatmadan sonlandırabilmek için, “E-Menü” uygulaması geliştirildi…”

AKILLI AYNA İLE ÜRÜN DENEMEYE SON

“Pandemi sonrasında insanlar kabinlere girip başkasının denediği kıyafetleri denemek istemiyor. Buna ise yine Teknopark şirketlerinden biri olan Ayvos’tan çözüm geldi; Akıllı ayna…  Bu akıllı ayna sayesinde müşteri deneyimlemek istediği ürünü alarak kutu içine atıyor. Kutuya atılan son ürün RFID etiket ile seçilen bedene giydiriyor. Giyecek kişinin beden ve boy seçenekleri işaretleniyor. Seçilen bedene müşterinin yüzü yerleştirilerek kıyafeti giymeden denemesi sağlanıyor. Akıllı aynadaki seçeneklerle farklı renk ve beden seçenekleri denenebiliyor...”

KASASIZ MAĞAZALAR YAYGINLAŞIYOR

“Pandemi döneminde kimse kasa sırası da beklemek istemiyor. 3 yıldır Yıldız Teknopark İkitelli Yerleşkesi’nde perakende şirketleri için çözümler üreten ETG, pandemiyle birlikte mağaza içlerinde kasa ve kasiyer olmadan online ödeme sistemlerini mağaza içerisinde hayata geçirmeye başladı… Bu proje ile mağaza çalışanları müşterilerini kasaya yönlendirmeden mobil uygulama üzerinden ya da müşterinin indirdiği mobil uygulama üzerinden satış ve ödeme işlemlerini gerçekleştirmelerine olanak sağlıyor.

MAĞAZALARI ODANIZA GETİRİYOR

“Yıldız Teknopark bünyesinde yer alan bir başka şirket Arccod Yazılım Bilgi Teknolojileri ise şirketlerin ürünlerini uzaktan pazarlayabilmeleri için çalışmalar yapıyor. Kullanıcıların bütün platformlardan (Bilgisayar, mobil cihazlar, web, sanal gerçeklik gözlüğü) ulaşabileceği şekilde hazırlanan yazılımlar, ürünlerin üç boyutlu olarak incelenebilmesi, renk değişikliklerinin yapılabilmesi, mekan içerisinde AR teknolojisi ile gerçek ölçüleriyle görüntülenebilmesi gibi uygulamalara imkan sağlıyor…”

OTOMATLARA DOKUNMADAN ÖDE

“Covid 19 salgını nedeniyle kimse hiçbir yere dokunmak istemiyor. Alışverişlerin mümkün olduğunda temassız gerçekleştirilmesi konusunda herkeste bir hassasiyet oluşmuş durumda. Mobil ödeme ve otomat yönetim sistemleri üzerine çalışan ve Kartlı ödeme (POS) ve 4G mobil altyapısına sahip uzaktan takip cihazlarını %100 yerli ve milli imkanlarla geliştiren E-Vend, bu dönemde otomatlardan tamamen temassız bir alışveriş deneyimi sunmaktadır…”

PERAKENDECİLERİ DİJİTALLEŞTİRİYOR

“Ticaret Bakanlığı’nın başlattığı ‘E-Ticaret Olarak KOBİ’lerin Yanındayız’ kampanyası kapsamında kobileri e-ticaret konusunda desteklemeye başladı. Bu destekle birlikte pek çok şirket işini dijital ortama taşıyor.  Bilgi İnternet, işlerini internete taşımak isteyen firmaların omnichannel ile uyumlu bir şekilde dijitalleşmesi için çalışıyor. Pandemi sürecinde perakende sektöründe oluşan yeni ihtiyaçlara yönelik taleplere hızlı bir şekilde yazılımlar geliştirerek sisteme entegre eden şirket, destek sonrası süreçte başta gıda sektörü olmak üzere mobilya, tekstil hijyen ürünleri sektöründe faaliyet gösteren şirketlerden yoğun talep almış. Geliştirdiği ürünlerle yurtiçinde online satış yapmak isteyen Kobilerin hızlı ve kolay şekilde e-ticarete geçişini sağlıyor.”

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir