• DOLAR 8.874
  • EURO 10.379
  • ALTIN 495.181
  • ...
Genç evlilik mağdurlarından hükümete çağrı:  “VERİLEN SÖZLER YERİNE GETİRİLSİN"
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

DOĞRUHABER

Binlerce genç evlilik mağduru kadın yıllardır eşlerine kavuşmak için bekliyor. Defalarca kendilerine söz verilen ancak bir türlü meclisten geçirilmeyen yasanın artık bir an önce çıkması bekleniyor. Mağdurlardan Yeşim Küçük yaşadıkları sıkıntıları anlatarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslendi. 3 çocuk annesi Küçük, " evladım baba kokusuna hasretle büyüyor! Ne olur verilen sözler tutulsun, dayanacak halim kalmadı" dedi.

"BİZİ EŞLERİMİZ DEĞİL, AİLE OLDUK DİYE BİZE CEZA VERENLER MAĞDUR ETTİ"

Genç Evlilik mağdurlarından Damla Şentürk,"Eşim Nurettin Şentürk ile severek ve isteyerek evlendik. Ailemden izin almadığım için şikâyetçi oldular. Daha sonra eşim ve ailesiyle tanıştıkları zaman şikâyetlerini geri çektiler. Ancak kamu davası oldu ve eşim 16 yıl 8 ay cezaya mahkûm edildi. Eşim Nurettin Şentürk benimle 18 yaşımdan küçükken evlendiği için 5 buçuk senedir kapalı cezaevinde yatıyor ve önümüzde daha 7 sene gibi uzun bir ceza var. Eşim içeri girdiğinden beri bir gün olsun ona kavuşabilmek için mücadelemi bırakmadım. Senelerdir gitmediğim yer, çalmadığım kapı kalmadı. Beklemekten, bekletilmekten artık çok yorulduk. Bizi eşlerimiz değil, aile olduk diye bize ceza verenler mağdur etti. " dedi.

"GENÇ YAŞTA EVLENDİĞİMİZ İÇİN BİZİ KADIN OLARAK GÖRMÜYOR MUSUNUZ?"

Genç yaşta evlendikleri için eşi cezaevine atılan Merve Tıraş ise şöyle konuştu: "2011 yılında kendi isteğim ile yuva kurduk. Üstünden 9 yıl geçtikten sonra resmî nikâhlı eşime 10 yıl 10 ay hapis cezası verildi. Devletin kıydığı resmî nikâh belgesi ile biz eşlerimizi ceza evlerinde görmeye gidiyoruz. Sözde kadını koruma adı altında verilen cezalar, biz kadınları korumuyor. Kadınları korumadığı gibi yanında küçücük evlatlarımızı da mağdur ediyor. Dünyanın hangi yerinde yuva kurduğu için yuvası yıkılan, babasız büyüyen çocuk var? Bizim genç evlilik mağdurları olarak iktidardan ve diğer bütün partilerden isteğimiz;  mağduriyetimizin giderilmesi!  Sözde kadını koruyan, kadın haklarını savunan bütün STK'lara sesleniyorum: Biz kadın değil miyiz? Bizim hakkımız nerde bir dilim ekmeğe muhtaç ettiğiniz ve bir kere daha aramadınız.  Genç yaşta evlendiğimiz için bizi kadın olarak görmüyor musunuz?"

"13 YIL SONRA GELEN 'ADALETLE' EVİM BAŞIMA YIKILDI"

Binlerce genç evlilik mağduru kadınlardan bir tanesi de Damla Atalay, eşiyle kendi razıyla 14 yaşında evlendiklerini ifade etti. Atalay başından geçenleri şöyle anlattı: "İlk başta şikâyetçi olan ailem birbirinizi sevdiğimizi anlayınca şikâyetlerinin vazgeçtiler ve 18 yaşında resmi nikâhımız kıyıldı. 2016 yılında ilk kızımı 2017de ikinci kızımı kucağıma aldım. Mutlu giden yuvam 13 yıl sonra gelen 'adaletle' ile evim başıma yıkıldı, evladım babasız kaldı. Biz genç evlilik mağdurları ne zaman gündeme gelse tecavüzcüsü ile evlenmiş gibi iftiralara maruz kalıyoruz. Bizim eşlerimiz istismarcı değil. Bizler resmi nikâhlı eşlerimizi istiyoruz. Artık verilen sözlerin tutulmasını bekliyoruz. Kısacası biz adalet istiyoruz!"

"HEM 3 ÇOCUK İSTENİYOR HEM GENÇ YAŞTA YUVA KURUP 3 ÇOCUĞU OLANLAR CEZALANDIRILIYOR"

Genç evlilik mağdurlarının en çarpıcı örneklerinden biri ise Küçük ailesi. Eşi ve kayın pederi cezaevine giren Yeşim Küçük, şimdi 3 çocuğuyla adaletin kendilerine de uğramasını bekliyor. Eşiyle resmi nikâhlarının olduğunu belirten Küçük, " Bizim resmi nikâhımız olduğu için  'pembe oda'yı kullanabiliyoruz.  Eşim cezaevindeyken 3. oğlum Muhammed  Asaf dünyaya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan hem 3 çocuk istiyor hem de ben resmi nikahlı eşimle genç yaşta yuva kurup 3 çocuğumuz oldu diye cezalandırılıyoruz.  Sayın Cumhurbaşkanım; evladım baba kokusuna hasretle büyüyor! Ne olur verilen sözler tutulsun, dayanacak halim kalmadı." şeklinde konuştu.

GENÇ EVLİLİK MAĞDURLARI NEDİR?

Yasal sınır olan 18 yaşının altında evlendikleri için 'çocuk istismarı'ndan yargılanıp haksız yere cezalandırılan  aileler, kamuoyunda 'genç evlilik mağdurları' olarak biliniyor.  Tam olarak sayıları bilinmemekle birlikte 8 bin ailenin bundan muzdarip olduğu düşünülüyor. 16 bin çocuğun ise babasından ayrı bir şekilde büyüdüğü ifade ediliyor. Aralarında resmi nikah bulunmasına ve kimileri hakkında herhangi bir suç duyurusu bulunmamasına rağmen 18 yaşından küçük yaşta evlendikleri için aileler cezalandırılıyor.

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir