• DOLAR 6.814
  • EURO 7.554
  • ALTIN 376.57
  • ...
Dünya Sağlık Örgütü: Corona virüsün büyük bir salgına dönüşme potansiyeli var

Çin'de 77 bin 362 kişinin Corona virüs salgınına yakalandığını ve bunlardan 2,618 kişinin hayatını kaybettiğini belirten Ghebreyesus, "Son 24 saat içerisinde Çin'de 416 yeni Corona virüs vakası tespit edilirken, 150 kişi de salgından dolayı yaşamını kaybetti. Bu sabah Dünya Sağlık Örgütüne bağlı bir heyet Çin'e yaptığı ziyareti tamamlayarak hazırladıkları raporu teslim ettiler. Heyet, salgının 23 Ocak- 2 Şubat arasında zirve yaptığını ve 2 Şubat'tan itibaren istikrarlı bir şekilde bir azalma yaşandığını tespit etti." ifadelerine yer verdi.

Hastalığı orta şiddette geçiren hastalarda iyileşme süresinin yaklaşık 2 hafta, ağır geçiren hastalarda ise bu sürenin 3 ile 6 hafta arasında olduğunu belirten Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Ghebreyesus, "Çin dışında şu anda 28 ayrı ülkede 2047 kişi bu hastalığa yakalanırken, bunlardan 23'ü hayatını kaybetti. İtalya, İran ve Güney Kore'de hasta sayısında görülen ani artışlar oldukça endişe vericidir." dedi.

Ghebreyesus, "Hastalığın pandemik bir salgına dönüşüp dönüşmediği konusunda çok sayıda spekülasyon var. İnsanların niçin bu soruyu sorduklarını anlıyoruz. Dünya Sağlık Örgütü, Çin dışında vaka sayısı 100'ü aştığında ve hastalığın insandan insana geçtiğini gösteren vaka sayısı 8 olduğunda en üst düzey alarm olan acil durum ilan etti. Hastalığı geniş çaplı bir salgın (pandemik) olarak tanımlayıp tanımlamayacağımız konusundaki kararımızda, hastalığın devam eden coğrafik yayılışı, hastalığın şiddeti ve toplum üzerindeki etkileri hakkında devam eden değerlendirmeler baz alınacaktır. Şu an için, Küresel ölçekte önlenemeyecek şekilde yayılan bir virüse şahit olmuyoruz. Ayrıca büyük ölçekli şiddetli hastalık ve ölümler de yaşanmadı. Virüsün büyük bir salgına (pandemik) dönüşme potansiyeli var mı? Elbette var." vurgusunu yaptı. (İLKHA)Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir