• DOLAR 6.861
  • EURO 7.808
  • ALTIN 399.37
  • ...
Japon yetkililerden çok kritik koronavirüs açıklaması!

Uluslararası haber ajanslarının geçtiği son dakika bilgisine göre, yetkililer bir Japon vatandaşının, Çin'in Vuhan şehrine gitmediği halde, koronavirüse yakalandığını açıkladı. Durum, virüsün yayılması ve bulaşması konusunda bir ilk niteliğini taşıyor.

BELİRLENMİŞ BULAŞICI HASTALIKLAR LİSTESİNE ALINDI

Japonya hükümeti tüm dünyada paniğe neden olan öldürücü koronavirüsü ile ilgili kritik bir karara imza atarak, virüsü "belirlenmiş bulaşıcı hastalıklar" listesine etti. Virüs taşıyan ve virüsün neden olduğu öldürücü zatürre gibi hastalıkların belirtilerini gösteren hastaların gerektiğinde zorla hastaneye yatırılmasının önünü açan karar uyarınca, hastalara belirli süre için çalışmaya ara verme talimatı verilebilecek. Tedavi sürecindeki tüm masraflar ise kamu fonları tarafından karşılanacak.

TESTİ KABUL ETMEYENE CEZA

Havalimanları ve limanlardaki yetkililere enfeksiyon taşıdığından şüphelenilen kişilere test ve tıbbi muayene uygulama hakkı tanıyan karara göre, talebi reddeden kişilere ise ceza verilebilecek. Uygulamanın 7 Şubat'ta resmi olarak yürürlüğe girmesi beklense de, hükümetin zorunlu tedavi süreci ile ilgili hastane masraflarını öncesinde de karşılamayı planladığı belirtiliyor.

2014 SONRASINDA BİR İLK

Japonya'nın riskli bir virüsü 5. kez belirli bulaşıcı hastalıklar listesine dahil ettiği belirtilirken, benzer son kararın ise 2014 yılında Orta Doğu Solunum Sendromu'nun (MERS) yayılması sırasında alındığı ifade ediliyor.

(AJANSLAR)

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir