• DOLAR 7.427
  • EURO 8.994
  • ALTIN 438.93
  • ...
Antik kent Hasankeyf, kar manzarasıyla değişik bir görüntü oluşturuyor

Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği ve Dicle Nehri üzerinde inşa edilen Ilısu Barajı ve HES projesi göleti altında kalacak olan Batman'ın ilçesi antik kent Hasankeyf'in, karla buluşması seyirlik bir manzarayla kendine hayran bırakıyor.

Yaklaşık 12 bin yıl öncesine uzanan geçmişi, tarihi dokusu ve coğrafi yapısıyla her mevsim göz kamaştıran Hasankeyf, kar örtüsüyle de büyük bir ilgi çekiyor. Antik kent, geceden başlayan kar yağışının ardından farklı bir güzelliğe büründü.

Ziyaretçilerini tarihi bir yolculuğa götüren kent, kar yağışı sonrası adeta beyaza büründü. Kar manzarası, fotoğraf sanatçıları ile yerli ve yabancı turistleri adeta cezbederken, tarihi yapıların üzerine yağan karın oluşturduğu muhteşem görüntüyü ölümsüzleştirdiler.

 

Hasankeyf'in en önemli tarihi eserlerinden olan Zeynel Bey Türbesi, İmam Abdullah Türbesi ve zaviyesi, Süleyman Han Camii'nin minaresi, taş kapı ve çeşme bölümü, Kızlar Camisi, Artuklu Hamamı, Hasankeyf Kalesi Orta Kapısı, Er-Rızk Camii ve minaresi özel bir sistemle Yeni Kültürel Park Alanı'na taşınarak sulara gömülmekten kurtarıldı. (Mehmet Fatih Akgül-İLKHA)

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir