• DOLAR 6.16
  • EURO 6.674
  • ALTIN 333.14
  • ...
​Türkiye'den İdlib'de çadır kentlere alternatif 10 bin briket ev inşası
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

İHH İnsani Yardım Vakfı, Suriye'de 9 yıldır devam eden savaş sebebiyle mağdur olan Suriyeli vatandaşlara yönelik yardım çalışmalarını devam ettiriyor. Hayırseverlerin destekleriyle kurulan çadır kentlere alternatif olarak briket ev inşasına başlayan IHH, 'Acil Yaşam Evi' başlığıyla başlatılan kampanya yoğun ilgi gördü.

Gelen yardımlar çerçevesinde briket ev inşa etmeye başlayan IHH, 24 metrekare olarak inşa edilen 1+1 yapılarda halihazırda 4 binden fazla briket ev yapılabilecek kadar fon oluştuğunu belirtti.

İdlib'in Kefer Lusin bölgesine bağlı Bardaklı Köyü'nde, sınıra 5 kilometre mesafede briket ev inşa etmeye başlayan İHH, bölgede kısa zamanda 10 bin briket ev inşa etmeyi hedefliyor.

"Kamyon kasalarında barınıyorlardı"

Yaşanan göçü yerinde takip etmek ve inşa edilen briket evleri denetlemek üzere bölgeye giden İHH Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Serkan Nergis, sadece son 5 günde 40 bin insanın Türkiye sınırına doğru göç ettiğini söyledi.

Gelen ailelerin en büyük sıkıntısının barınma olduğunu aktaran Serkan Nergis, "Göç yolundaki ailelere yiyecek ve giyecek yardımı yapıyoruz evet ama çetin kış şartlarında barınmalarına da imkan sağlamak gerekiyor." dedi.

Çadır kentlerdeki doluluk nedeniyle yeni göç eden ailelerin boş buldukları açık arazilerde, inşaatlarda ve kamyon kasalarında gecelediklerini belirten Nergis, şunları söyledi:

"İnşasına başladığımız briket evler, çadıra göre daha iyi şartlarda barınma imkanı sağlıyor. Hayırseverlerimiz, inşa edilen evlerle birlikte zorlu kış şartlarında özellikle kadın ve çocukların daha sıcak ve sağlıklı bir yuvaya kavuşmalarına vesile olacaklar. Bu evlerle birlikte ailelerimiz, açık havada yağmura ve soğuğa maruz kalmadan kamyon kasalarında barınmaktan kurtulacaklar. İnşası devam eden briket evlerimiz birkaç gün içinde misafirlerini ağırlamaya başlayacak. Yaklaşık olarak 60 bin kişiyi misafir edeceğiz bu evlerde. Ayrıca projeye Türkiyeli hayırseverlerimizden oldukça büyük bir ilgi söz konusu. Zaten Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan da geçtiğimiz günlerde projeye atıfta bulundu. İlerleyen günlerde bağışçılarımızın ilgisinin daha da artacağını düşünüyoruz." (Nizamettin Aşkın-İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir