• DOLAR 7.259
  • EURO 8.553
  • ALTIN 455.539
  • ...
Rusya’dan buluşlar

TEKNOLOJİ SERVİSİ

Rusya dünyada teknoloji ve yenilikler alanında lider ülkeler arasında gösterilmese de, geçen yılın uluslararası innovasyon endeksinde Rusya 129 ülke içinde 46'ncı olabilse de,  Rus şirketlerinin imzasını taşıyan dünyaca ünlü yenilik projelerinin sayısı giderek artıyor. Ternews.com, Rusya’da geliştirilen ve “dünyanın gidişatını olumlu yönde etkileyebilecek” bazı buluşları sıraladı:

HAFİF EL PROTEZİ

MaxBionic şirketi tarafından geliştirilen MeHands adlı hafif el protezinde, sensörlü uzaktan kumandası ve programlanabilir çipler sayesinde, kullanıcı kişi protezin hareketlerini tam olarak kontrol etme ve kavrama imkanına sahip.

SANAYİ TİPİ MEKANİK DIŞ İSKELET

ExoAtlet şirketinin geliştirdiği sanayi tipi mekanik dış iskelet, kas-iskelet sistemi hastalıkları olan kişilerin kendi başlarına hareket etmelerine, oturup kalkmalarına ve merdivenlerden inmelerine olanak tanıyor.

MOBİL LAZER KOMPLEKSİ

TermoLazer adlı startup’ın geliştirdiği sistemin, farklı parçaların işlenmesini kolaylaştırarak, ürünlerin ömürleri önemli derecede artırabileceği düşünülüyor.

5D PRİNTER

Rus StereoTek şirketinin geliştirdiği ve 5 eksende üretim yapabilen 5D printer, “yılın yenilik projesi” ödülüne layık görüldü.

ROBBO

Çocukların kendi robotlarını oluşturabilmelerine ve yazılım yardımıyla “elektronik arkadaş” sahibi olabilmelerine imkan tanıyan ROMMO adlı proje de önemli Rus buluşları arasında gösteriliyor.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir