• DOLAR 7.344
  • EURO 8.677
  • ALTIN 478.245
  • ...
'İbadethaneler hedef alınıyorsa insanlık için alarm zilleri çalıyor demektir'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Liderler Zirvesi için bulunduğu Birleşik Krallık’ta Cambridge Camii’nin açılış törenine katıldı.

Ağaç işçiliğinin şaheserlerinden biri olan ve bu alanda birçok ödüle layık görülen Cambridge Camii’nin, bin 300 kişilik kapasiteye sahip olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tıpkı destek verenler gibi Cambridge Camii’nin mimarisi de gerçek anlamda bir kültürel zenginliği yansıtıyor. 5 bin 270 metrekare üzerine kurulan Külliyede sergi salonu, konferans alanı, derslikler, anne çocuk alanı ve kafeterya gibi birçok sosyal donatı da bulunuyor. Tüm bu özelliklerinin yanı sıra Cambridge Camii, çevre hassasiyetiyle de Avrupa’da bir ilki teşkil ediyor." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan; doğal havalandırma sistemiyle, güneş panelleriyle, hava kaynaklı ısı pompalarıyla, yağmur suyu arıtmasıyla, aydınlatma ihtiyacını azaltan çatı ışıklıkları ve yeşil çatısıyla teknolojinin en son imkânları kullanılarak inşa edilen caminin, aynı zamanda Avrupa'nın ilk çevre dostu camisi olduğunu kaydetti. 

"İnsanlık olarak sancılı bir dönemden geçiyoruz"

"İnsanlık olarak gerçekten sancılı ve zor bir dönemden geçiyoruz." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Asırlardır insanlığı bir arada tutan değerlerimizin, daha önce hiç olmadığı kadar tehdit altında olduğunu görüyoruz. Çok uzun yıllar demokrasinin beşiği olmuş ülkelerde, ırkçılık, ayrımcılık ve İslam düşmanlığı âdeta zehirli bir sarmaşık gibi yayılıyor. Müslümanlara ve yabancılara ait iş yerleri, evler, ibadethaneler hemen her gün ırkçıların ve faşist grupların hedefi oluyor. Müslüman kadınlar sırf başörtüsü taktıkları için sokakta, çarşıda, iş yerlerinde tacize uğruyor. Bu eylemlerden sadece Müslümanlar değil; Museviler, siyahlar, etnik kimliği, görünüşü, dinî aidiyeti farklı olan diğer kesimler de nasibini alıyor."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Özellikle camilere ve diğer dinlerin ibadethanelerine yönelik saldırılar, akıl almaz boyutlara ulaştı. Geçtiğimiz dönemde, hatırlayın,  Yeni Zelanda’da camilere, Sri Lanka'da kiliselere, Amerika’da sinagoglara yönelik terör eylemleri oldu. Bu eylemlerde inançlarının gereğini yapmaktan başka hiçbir gayesi olmayan yüzlerce masum insan hayatını kaybetti, onlarcası da yaralandı. Oysa savaşta bile dokunulmayacak yerlerden birisi ibadethanelerdir. Bırakın katletmeyi; tarih boyunca ibadethanelere sığınan insanların canı, malı, namusu hep korunmuştur." açıklamasında bulundu.

"Şayet bir yerde ibadethaneler hedef alınıyorsa, bombalanıyorsa, yakılıyorsa orada bulunan siviller vahşice öldürülüyorsa, insanlık için alarm zilleri çalıyor demektir." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bunun için Türkiye olarak her fırsatta terörün sadece ülkemizin değil, tüm insanlığın ortak düşmanı, ortak sorunu olduğunu söylüyoruz. İslam, kelime anlamı ‘silm’, yani ‘barış’ olan bir dinin adının terörle yan yana getirilmesinin yanlışlığına dikkat çekiyoruz." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Masumları hedef alan her türlü eylemi kategorik olarak reddetmek ve bunlara karşı çıkmak mecburiyetindeyiz. Tarihî ön yargıları bir tarafa bırakarak nefret suçlarına karşı hep birlikte mücadele etmeliyiz." şeklinde konuştu. (İLKHA)

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir