• DOLAR 6.153
  • EURO 6.662
  • ALTIN 333.09
  • ...
Etiyopya Başbakanı: Baraj için gerekirse Mısır'la savaşırız
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, Mısır'ın, su kıtlığına neden olacağı gerekçesiyle karşı çıktığı Nahda Barajı'nı tamamlamakta kararlı oldukları söyledi. 


Başbakan Abiy Ahmed, parlementoda yaptığı konuşmada, "Nahda Barajı için Mısır ile savaşmak gerekirse milyonlarca insanı harekete geçirmeye hazırız ancak mevcut çıkmazı çözebilecek müzakereler var." dedi.

Abiy Ahmed, "Bazıları (Mısır) güç kullanma hakkında bazı şeyler söylüyor. Hiçbir güç, Etiyopya'nın bu barajı inşa etmesini engelleyemeyeceğini bilmelidir. Savaşa girmek gerekirse, milyonlarca kişiyi harekete geçirebiliriz ve bazıları füze ateşleyebilirse, diğerleri de bombaları kullanabilir."

Abiy Ahmed, ülkesinin başlattığı baraj projesini bitirmeye kararlı olduğunu, "çünkü mükemmel bir proje" olduğunu vurguladı.

Etiyopya, 2012'den bu yana, uzmanlara göre, Sudan ve Mısır'da su sorununa yol açacak olan Mavi Nil Nehri üzerinde Nahda Barajı adı verilen geniş çaplı bir proje yürütüyor. (Fırat Arslan- İLKHA)Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir