• DOLAR 6.059
  • EURO 6.568
  • ALTIN 308.18
  • ...
İmamoğlu su baskınlarının sorumlusunu buldu: Meteoroloji'den ikaz çok gecikmiş!

Dün İstanbul'da yaşanan su baskınları sırasında tatilde olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu bugün İstanbul'a dönerek, yaptığı açıklamada, su baskınlarının faturasını Meteoroloji'ye kesti. İmamoğlu, Meteoroloji'nin uyarı yapmakta çok geciktiğini belirterek "Gecikme olması bizi üzdü" dedi.

Eleştirilerin hedefindeki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, bugün yaşanan yoğun yağmurun, su baskınlarına neden olduğu yerlerde incelemelerde bulundu.

İmamoğlu, Meteoroloji'nin uyarı yapmakta çok geciktiğini belirterek "Gecikme olması bizi üzdü" ifadelerini kullandı.

Önce Eminönü ve Unkapanı bölgesinde incelemelerde bulunan İmamoğlu, burada gazetecilerin sorularını yanıtladı. İmamoğlu "15-20 dakika içinde saatte 114 kiloyu bulan baş edilemez bir yağmur. Meteoroloji'den ikaz çok gecikmiş. Orta şiddet diye rapor edilmiş yaklaşık 40 kilo diye ikaz geçilmiş ama çok büyük bir fark var arada" dedi.

İmamoğlu, "Tatile çıktı" haberleriyle ilgili olarak gelen soru üzerine "Boş konuşan boş konuşuyor zaten makamı ne olursa olsun. İmamoğlu neden tatildeymiş, bak sen... Bizim tatilimiz de şeffaf. İki gün Hacıbektaş'taydık. İki gün de ailemizle olduk. Bu tarihte afet olursa elbette koşar geliriz" dedi. İBB dün İmamoğlu'nun yıllık izinde olduğunu açıklamıştı.

İmamoğlu ardından İstanbul'daki yağmur sonrası, etkilenen yerlerle ilgili bilgi almak için AKOM'a (Afet Koordinasyon Merkezi) ve oradan yine yağmurdan etkilenen Üsküdar'a gitti. İmamoğlu ziyaretlerini sosyal medya hesaplarından da paylaştı.

İstanbul'da dün sabah saatlerinden itibaren etkili olan yağmur su baskınlarına neden olmuş, Unkapanı alt geçidinde bir kişinin cansız bedeni bulunmuştu. Eminönü alt geçidi ve Kapalıçarşı'yı da su bastı.

İstanbul genelinde etkili olan sağanak yağmur geçişleri neticesinde Fatih'te metrekarede ortalama 110 kg yağış kaydedildi.

Su baskınının ardından Kapalıçarşı'yı ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, çarşının yenilenen çatısının su geçirmediğini fakat çatıdan toplanan suyun aktarıldığı kanalizasyon sisteminin tıkanması nedeniyle baskının gerçekleştiğini söyledi.

Ersoy, bunun bir daha yaşanmaması için büyükşehir ve ilçe belediyeleriyle birlikte bir proje yürüteceklerini ekledi.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir