• DOLAR 8.861
  • EURO 10.391
  • ALTIN 501.078
  • ...
"Cinayette veliaht prensin sorumluluğu olduğuna dair yeterli delil mevcut"
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

BM İnsan Hakları Raportörü Agnes Callamard’ın Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti soruşturmasının bulgularına dayanarak hazırladığı raporda, Suudi Veliaht Prens Muhammed Bin Selman ve diğer üst düzey Suudi yetkililerin Kaşıkçı cinayeti konusunda soruşturulması gerektiğini bildirdi.

Altı ay süren soruşturmanın ardından hazırlanan 100 sayfalık raporda BM’nin yargısız infaz vakalarını inceleyen özel raportörü Callamard, Suudi rejimini “kasten, önceden tasarlayarak infaz uygulamak”la suçladı.

Callamard “Cinayette veliaht prensin sorumluluğu olduğuna dair soruşturmaya konu olacak yeterli inandırıcı delil mevcut” ifadelerini kullandı.

Callamard, dünya ülkelerinden Suudi rejimine satılan gözetleme teknolojileriyle ilgili lisans izinlerini durdurma ve Riyad’dan bu teknolojileri kanunsuz uygulamalarda kullanmayacağının garantisi verilmeden de satışların başlatılmaması çağrısı yaptı.

ABD’ye de Suudi Arabistan’ın ABD’deki suçlarını incelemesi için FBI soruşturması başlatması çağrısında bulunan Callamard ayrıca Suudi rejimine uygulanacak uluslararası yaptırımların cinayette sorumluğu olmadığını kanıtlayıncaya dek ülkenin fiili yöneticisi olarak görülen veliaht prensi ve yurt dışındaki mal varlıklarını içerecek şekilde genişletilmesini istedi. (İLKHA)

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir