• DOLAR 5.745
 • EURO 6.353
 • ALTIN 270.97
 • ...
‘Yüzyılın Anlaşması’ değil, TARİHİN YÜZ KARASI

İBRAHİM SEVGİLİ / DOĞRUHABER

Terör çetesi lideri Binyamin Netanyahu'ya yakınlığıyla bilinen Israel HaYom gazetesi, ABD Başkanı Donald Trump'ın Filistin ve işgalci israil meselesinin sözde çözümü konusunda yakın zamanda açıklaması beklenen, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Sisi cuntası tarafından yönetilen Mısır'ın da destek verdiği belirtilen "Yüzyılın Anlaşması" planının resmi olmayan maddelerini yayımladı. Maddelerin yayımlanmasına rağmen ABD ve siyonist cenahtan herhangi bir tepki gelmemesi bunların doğru olma ihtimalini güçlendiriyor. Tarihe kara bir leke olarak geçecek olan bu sözde asırlık anlaşma, dünyanın nasıl bir emperyalist dayatmayla karşı karşıya olduğunu ortaya koyuyor.

Muin naim

“BU PLAN, FİLİSTİN’İ SİYONİSTLERE PEŞKEŞ ÇEKME SÜRECİNİN DEVAMIDIR”

Filistinli yazar Muin Naim, gazetemize yaptığı açıklamada emperyalistlerin Filistin’e yönelik kirli planlarına değindi. Bu planın Filistin’i siyonistlere peşkeş çekme sürecinin bir parçası olduğunu belirten Naim, “Bu konuda sürekli tekrarladığım bir şey var. Böyle bizi sanki bir ilk defa Filistin ile ilgili, Filistin’in çalınması ile ilgili bir plan yaptıklarını ortaya koyuyorlar. Ve bunu bir başlangıç, tarihi bir dönüm noktası olarak ilan ediyorlar. Aslında o, Filistin’i siyonistlere peşkeş etmenin, 100 yıldır devam eden bu sürecin bir parçasıdır. Bu bir. İkincisi, bu peşkeş etme planı aslında Filistinlilerin ne haklarını, ne uluslararası hukuka riayet etmeden, tam olarak Filistin’i hak sahiplerinin ellerinden alıp, işgalcilerin ellerine teslim etme planıdır.” dedi.

yüzyılın anlaşması

“ÜMMETİN NABZINI YOKLUYORLAR”

Bu planın tarihe bir kara leke olarak geçeceğini vurgulayan Filistinli yazar, “Bu plana ‘tarihin yüz karası’ demeniz çok güzel oturmuş. Bu plan uygulanamayacak Allah’ın izniyle, ama en azından tarihe bir kara leke olarak geçecektir. Bu, dünyanın bu dönemde, nasıl bir hukuksuzluk, nasıl hak ihlalleriyle yönetildiğinin bir kanıtıdır. Çünkü bu plan içerisinde Filistin ile ilgili yapılan tüm tabi ki ‘sızdırma’ diyorlar da bence bunlar sızdırma değil, bunlar sadece bizi alıştırmak için kasten piyasaya sürülmüş bilgiler. Bu bilgilerle bu millet, bu ümmet bu Filistinliler nasıl bir tepki verecek, ne kadar sabırlı diye nabız yokluyorlar. Dediğimi gibi bu bir kara lekedir. Ama Allah’ın izniyle bunu uygulama imkanı bulamayacaklardır.” şeklinde konuştu.

yüzyılın anlaşması

“BU TEPKİYİ BUGÜNDEN VERMEK ZORUNDAYIZ”

Bu sözde anlaşma resmen ilan edilince nasıl bir tepki verilmeli? sorumuza da Naim şu cevabı verdi: “Yani açıkçası Müslümanların ve İslam aleminin Filistin’de olanlar karşısında artık bu planın açıklanmasını beklemeleri doğru değil. Bu ‘yüzyılın anlaşması’ dedikleri şeylerin içerisinde Kudüs’ü teslim etmek var. Bunun içerisinde Golan tepelerini teslim etmek var. O da yapıldı. Bu tepkiyi bugünden vermek zorundayız. Çünkü bu tepkiyi sonradan verirsek sadece dökülen süte ağlamak gibi olur. Dökülmüş süte ağlamak, sütü geri getirmez. Ama bugün ağlayıp, tepki verip, ayaklanırsak emin olun ki bu bizim tepkimizi, nabzımızı ölçmeye çalışan emperyalist güçler, kararlarını tekrar gözden geçirmek zorunda kalırlar ve bu işin kolay olmayacağını görüp planlarını değiştirebilirler diye düşünüyorum.”

yüzyılın anlaşması

SÖZDE 'YÜZYILIN ANLAŞMASI'NIN MADDELERİ

Israel HaYom gazetesinde yer alan ve ABD, işgalci israil veya Filistin makamlarından herhangi bir açıklama yapılmayan söz konusu planın ana maddeleri şöyle:

1- ANLAŞMA

İsrail ile Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ve HAMAS arasında üçlü bir anlaşma imzalanacak. Bu anlaşmaya göre işgal altındaki Batı Yaka'da yer alan Yahudi yerleşim birimleri dışındaki topraklar ile Gazze Şeridi'nde "Yeni Filistin" adlı bir Filistin devleti kurulacak.

2- BÖLGENİN TAHLİYESİ

Batı Yaka'daki büyük Yahudi yerleşim yerleri bugün olduğu gibi israil'in elinde kalacak. Bu yerleşim birimlerine yine Batı Yaka'daki izole yerleşim birimleri de katılacak ve böylece izole yerleşim birimlerine ulaşmak için büyük yerleşim birimlerinin alanları genişletilecek.

3- KUDÜS

Kudüs, israil ile Yeni Filistin arasında bölünmeyecek ve paylaşılmayacak ancak her iki devletin de başkenti sayılacak. Ayrıca Kudüs'te yaşayan Araplar Yeni Filistin Devleti'nin vatandaşları olacak. israil'e bağlı Kudüs Belediyesi, Yeni Filistin Hükümeti'nin ilgileneceği eğitim alanı hariç Kudüs'ün tüm alanlarından sorumlu olacak ve bu yeni devlet, Kudüs Belediyesi'ne su gideri ve vergi ödeyecek. Yahudilerin Araplardan ev almalarına izin verilmeyecek ve aynı şekilde Araplar da Yahudilerden ev alamayacak. Kudüs'e yeni bölgeler eklemlenmeyecek ve kutsal alanların bugünkü statüsü devam edecek.

4- GAZZE ŞERİDİ

Mısır, havalimanı, fabrikalar, ticari alanlar ve ziraat için Gazze Şeridi'ne bağlı bir şekilde Yeni Filistin Devleti'ne toprak kiralayacak, ancak Filistinlilerin bu yeni topraklarda iskanına izin verilmeyecek. Bu toprakların sınırları ile kira ücreti daha sonra aracı ve destekçi ülkeler tarafından Yeni Filistin Devleti ile Mısır arasında belirlenecek.

5- DESTEKLEYEN ÜLKELER

Yeni Filistin Devleti'nin kurulmasını öngören bu anlaşmanın uygulanması için mali olarak destek sağlayacak ülkeler, başta ABD olmak üzere Avrupa Birliği (AB) ve petrol üreticisi Körfez Arap ülkeleri olacak. Destekleyici ülkeler, Yeni Filistin'deki ulusal projeler için 5 yıl boyunca 30 milyar dolarlık bir bütçe sağlayacak. Bu bütçeye izole Yahudi yerleşim birimleri ile büyük yerleşim yerlerinin israil'e bağlanması maliyeti de dahil olacak.

Destekleyen Devletler Tarafından Ödenecek Fonların Bölünmesi

 1. ABD yüzde 20
 2. AB yüzde 10
 3. Petrol üreticisi Körfez Arap ülkeleri ise fonun yüzde 70’ini karşılayacak. Bu yüzde 70'lik oran ülkelerin petrol gelirlerine göre belirlenecek.
 4. Yükün çoğu petrol üreten Körfez ülkelerinde olacak, çünkü bu anlaşmadan asıl yararlanacaklar onlar olacak.

6- ORDU

Yeni Filistin Devleti'nin ordusu olmayacak. Sadece polisin elinde hafif silahlar olacak. israil ile Yeni Filistin arasında, israil'in tüm yabancı saldırılara karşı Yeni Filistin'in korumasını garanti altına alacağı ve bu tür bir koruma karşılığında Yeni Filistin'in israil'e ödeme yapacağı yeni bir savunma anlaşması imzalanacak. Bu ödemenin maliyeti, taraflar arasındaki destekleyici devletlerin aracılık ettiği müzakerelerde belirlenmelidir.

7 VE 8 – ZAMAN ÇİZELGELERİ VE UYGULAMA AŞAMALARI

 1. Filistin İslami Direniş Hareketi HAMAS, Mısırlıların yanında bulunan şahsi silahları da dahil olmak üzere tüm silahları bırakacak.
 2. HAMAS’ın liderleri ve üyeleri, yeni hükümet kurulana kadar destekçi ülkelerden maaş almaya devam edecek.
 3. Gazze Şeridi'nin sınırları, mal girişine ve işçilerin Batı Yaka'da olduğu gibi israil ile Mısır'a geçişine açık olacak.
 4. Bir yıl içinde yeni bir Filistin hükümeti seçilmesi için her Filistin vatandaşının seçimlerde aday olabileceği demokratik seçimler yapılacak.
 5. israil hapishanelerindeki tüm Filistinli tutuklular, seçimlerden ve hükümetin kurulmasından bir yıl sonra başlamak üzere aşamalı olarak üç yıl içinde serbest bırakılacak.
 6. Beş yıl içinde Yeni Filistin'de bir liman ve bir havaalanı kurulacak. O zamana kadar israil'deki havaalanı ile limanlar kullanılacak.
 7. Yeni Filistin ile israil arasındaki sınır, dost ülkelerdeki gibi vatandaşların ve malların geçişine açık olacak.
 8. Gazze Şeridi ile Batı Yaka'yı birbirine bağlamak üzere yerden yüksekliği 30 metre olacak bir otoyol inşa edilecek. Bu otoyolun inşasına Çin yüzde 50, Japonya, Güney Kore, Avustralya, Kanada ve ABD ile AB yüzde 10'ar katkıda bulunacak.

9- ÜRDÜN VADİSİ

 1. Ürdün Vadisi veya diğer adıyla Batı Yaka'nın Ölü Deniz (Lut Gölü) çevresindeki Ağvar bölgesi bugün olduğu gibi israil'in elinde kalacak.
 2. Bölgeden geçen 90 numaralı otoyol 4 şeritli olacak.
 3. israil, otoyolun genişletilmesi için bir ihale açacak.
 4. Bu 90 numaralı otoyolun iki şeridi Yeni Filistin'i Ürdün'e bağlayacak. Bu yol üzerinde kurulacak olan sınır kapıları Yeni Filistin'in kontrolünde olacak.

10 – SORUMLULUK

 1. HAMAS ve FKÖ'nün bu anlaşmaya itiraz etmesi durumunda ABD, Filistin'e sağladığı tüm mali desteği kesecek ve diğer ülkelerin de mali destek sağlamasını engelleyecek.
 2. FKÖ bu anlaşmayı kabul eder de HAMAS ya da Filistin İslami Cihad Hareketi bu anlaşmayı reddederse bu iki hareketin liderleri sorumlu sayılacak ve Gazze Şeridi ile israil arasındaki yeni bir savaşta ABD, israil’in bu liderleri hedef alması konusunda destekleyecek. Dolayısıyla onlarca kişinin milyonların hayatını tehlikeye atması makul bulunmayacak.
 3. Eğer israil bu anlaşmaya itiraz ederse, israil'e sağlanan mali destek durdurulacak. AA

 

 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir