• DOLAR 5.942
  • EURO 6.552
  • ALTIN 300.54
  • ...
SON DAKİKA
İmamoğlu "veri kopyalama" talimatını kaldırdı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, mahkeme kararında belirtilen hususların yerine getirilmesi için veri kopyalama işlemini durdurduğunu duyurdu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun imzasıyla Genel Sekreterlik, İSKİ Genel Müdürlüğü, İETT Genel Müdürlüğüne gönderilen talimatta, "18 Nisan 2019 tarihli ve 965214166-903.05-56/64220 sayılı yazı, ihdas edildiği tarihten geçerli olmak üzere tüm neticeleriyle birlikte yürürlükten kaldırılmıştır." denildi.

Mahkeme, talimatı durdurma kararı vermişti

İmamoğlu, Teftiş Kurulu Başkanlığı'na verdiği talimatla belediye bünyesindeki 2 müfettiş ve belediye içinden veya dışından belirlenecek 3 uzman dâhil edilerek 5 kişilik heyetle tüm İBB veri tabanı kayıtlarının elektronik olarak kopyalanmasını istemişti.

Söz konusu talimata ilişkin verilen tepkilerde, genelgenin, verilerin güvenliği ilkesini ihlal ettiği ve usulsüz olduğu; kopyalamanın kötü niyetli ve kullanıma açık olduğu, dışarıdan görevlendirilen kişilere yetki verilmesinin büyük risk taşıdığı vurgulanmıştı.

Bunun üzerine İstanbul 4'üncü İdare Mahkemesi, İmamoğlu'nun Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşlarının tüm elektronik veri tabanı ve altyapısının kopyalanması talimatına ilişkin yürütmeyi durdurma kararı vermişti. (İLKHA)

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir