• DOLAR 5.751
  • EURO 6.412
  • ALTIN 276.12
  • ...
Tarihte Bugün 29 mart 2019

630: Mekke'nin fethinden sonra Müslümanlarla Hevazin müşrikleri arasında Huneyn Savaşı yapıldı. Huneyn Savaşı Mekke'nin fethinden sonra can çekişmeye başlayan Arabistan şirkine vurulan son darbelerden olmuştur.

1432: Osmanlı padişahlarından Fatih Sultan Mehmet doğdu.

1940: Türkiye- Suriye dostluk antlaşması imzalandı.

1973: Vietnam Savaşı: ABD'nin son birlikleri de Güney Vietnam'dan ayrıldı. Amerika 60'larda girdiği Vietnam'dan yenik ve zelil olarak ayrıldı. Vietnam topraklarından ayrıldığında 60 bine yakın askeri öldürülmüş binlerce askeri ormanlarda kaybolmuş ve Vietkonglara esir düşmüştü. Amerika, Vietnam yenilgisini film sektörü Hollywood filmleri ile zafermiş gibi göstermeye çalışmışsa ve Rambo gibi hayali kahramanlarla Vietnam'ın altını üstüne getirmiş algısı oluşturmuşsa da yakın tarih Amerika'nın Vietnam Savaşında yaşadığı zillet dolu yenilgiyi kaydetmiştir.

1979: Uganda'da İdi Amin rejimi askeri darbeyle devrildi. İsminin aslı Udey Emin'dir. Batılılar simini değiştirerek İdi Amin yapmışlardır. İdi Amin, Uganda'da müslümanları ezen ve zulmetmeyi resmi politika haline getiren Milton Obote'yi 25 Ocak 1971'de devirdi. Müslümanlara yapılan zulümlere son vererek Amerika ve Batı menfaatlerine gözetmeyen, halkını önceleyen bir politika yürüttü. Bunun üzerine Batı tarafından diktatör hatta yamyam olarak kara propagandası yapıldı. İsrail'e karşı aldığı tavır, müslüman coğrafyaya gösterdiği yakınlık maalesef olayları hep Batı söylemleri üzerinden değerlendiren çoğu müslüman tarafından dahi bilinemedi. İdi Amin'i İsrail, Amerika ve diğer Batılı ülkeler, diğer darbeci diktatörler gibi yansıttı. İdi Amin ayrıca çok renkli bir kişiliğe sahipti. Örneğin beyaz özellikle İngilizleri maaşa bağlar onlara taşıttığı bir tahtla gezerdi. Yine beyazlara kravat taktırır, ellerine yelpaze vererek kendisini serinletirdi. Böylelikle beyaz insanın siyah insanı kullanmaya alışkın olunan o fotoğraf karesinde renklerin yerini değiştirir, Batı dünyasına nükteli bir gönderme yapardı. İdi Amin'in yönetimi 1979'a kadar sürdü ve onun Tanzanya ordusunun yardımıyla gerçekleştirilen bir darbeyle düşürülmesinin ardından Yusuf  Lule cumhurbaşkanı oldu. Aynı yıl cumhurbaşkanı yeniden değişerek Yusuf Lule'nin yerine Binaisa geçti. 1980'de Binaisa'nın yerine tekrar eski cumhurbaşkanlarından Milton Obote geçti. Milton Obote'nin ikinci kez cumhurbaşkanlığını almasıyla Müslümanlar üzerinde baskı ve zulüm yeniden başladı. Çok sayıda Müslüman komşu ülkelere iltica etmek zorunda kaldı.

1980: Şiddetli yağışlar nedeniyle Sivas Develi'ye bağlı Ayvazhacı köyünde meydana gelen toprak kaymasında 57 kişi öldü, 100'den fazla kişi yaralandı.

1995: Cezayir'de ordu birliklerince düzenlenen son dört operasyonda 2500 kişi katledildi.

2001: Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Fazilet Partisinin kapatılması istemiyle açtığı davanın esas hakkındaki mütalaasında başörtüsü hakkında ‘Öğrencilerin dinsel inançlarını açığa vurma biçimi olan türbanın, başka bir dine mensup ya da dinsizler üzerinde baskı olduğunu’ iddia ederek ‘‘Yükseköğretim kurumlarında bilimsel yöntemlerle yetişerek birlikte çalışmalar yapan gençlerin, kardeşlikleri, arkadaşlıkları ve dayanışmaları yarınları için önemli iken onları dinsel gereklerle ayırıma bağlı tutarak kimin hangi inançtan olduğunu gösterecek biçimdeki başörtüsü ile dinsel inanç ve görüşleri nedeniyle çatışmalara sevk edebilecek ortamın yaratılmasında ülkelerin geleceği bakımından yarar bulunmamaktadır.’’

Sabih Kanadoğlu, kendi şahsında laik bir kesimin zihniyetini dışa vurmuştur. Bu zihniyet, kendisinden başkasına yaşam hakkı tanımamaktır.

2002: İşgalci israil, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat`ı "düşman" ilan ederek tank ve zırhlı personel taşıyıcılarla sardığı Ramallah`taki karargahına hapsetti.

2004: Romanya, Bulgaristan, Slovenya, Slovakya, Litvanya, Estonya ve Letonya NATO'nun yeni üyeleri oldu. 7 ülkenin katılımıyla NATO'ya üye ülkelerin sayısı 26'ya yükseldi.

2016: ABD ordusunun Avrupa Komutanlığı, güvenlik gerekçesiyle Adana (İncirlik), İzmir ve Muğla'daki personel ailelerinin Türkiye'den ayrılmasını istedi.

2018: MİT (Milli İstihbarat Teşkilatı), FETÖ’nün Balkanlar’daki yapılanmasına operasyon yaptı. Kosova’da yaklaşık bir yıldır takip edilen, FETÖ’nün Balkan coğrafyasında en etkili 6 ismi yakalanarak özel uçakla Türkiye’ye getirildi. Ertesi gün Kosova İçişleri Bakanı ve istihbarat şefi görevden alındı.

 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir