• DOLAR 7.745
  • EURO 9.216
  • ALTIN 420.7
  • ...
Tanzim zincir marketlere veriliyor  ESNAF ZARAR GÖRECEK

Muhsin Şenol-DOĞRUHABER

Tanzim satışla birlikte zincir marketler müşteri kaybetmemek için domates, patates ve soğan gibi ürünleri tanzim fiyatına satmaya başladı. Tanzimin 81 ile yayılacağını söyleyen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise Tanzim satışın beş büyük zincir markete devredileceğini açıkladı. Duruma tepki gösteren ve esnafın zarar göreceğini belirten TESK Başkanı Bendevi Palandöken, “ekonominin can damarı olan esnaf ve sanatkârımıza da tanzim satış hakkı tanınmalı” dedi.

16 BİN ŞUBESİ OLAN ZİNCİR MARKETLER DEVREDE

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, tanzim satış noktalarını Ankara, İstanbul, Bursa, Balıkesir, Samsun, Gaziantep ve Trabzon büyükşehir belediyeleri başta olmak üzere yurt çapında 110 noktada devreye aldıklarını, bu satışların kısa sürede hızlı bir netice vererek sebze meyve fiyatlarını yüzde 40-50 gerilettiğini söyledi. Tanzim satış konusunda yeni bir adımın daha atıldığını kaydeden Pakdemirli, şöyle konuştu: "Artık tanzim satış noktaları haricinde zincir mağazalara da mal tedarikini Tarım Kredi Kooperatifleri vasıtasıyla yapmaya başlıyoruz. Migros, Carrefoursa, A101, Şok ve BİM'in toplamda 16 bin şubesinde aynı tanzim satış koşullarıyla bu ürünler satışa sunuluyor olacak. Hızlı bir şekilde bu konuda da netice bekliyoruz. Tüketicilerimizin kaliteli ve ucuz sebze ve meyveye ulaşması anlamında alınmış önemli bir karardır."

TANZİM SATIŞ YAPACAK MARKETLERE HAKSIZ REKABET SORUŞTURMASI AÇILMIŞTI

Rekabet Kurumu geçtiğimiz günlerde “meyve ve sebzede haksız rekabet yapıp yapmadıklarının tespiti” nedeniyle 23 zincir market hakkında soruşturma başlatmıştı. Kurul söz konusu zincir marketlerin “su ile yaş meyve ve sebzelerin perakende satış fiyatlarını belirlerken rekabet karşıtı davranışlar içerisinde bulunup bulunmadıklarının tespiti” amacıyla soruşturma açılmasına karar verdiğini açıklamıştı. Haksız rekabet soruşturmasında tanzim satış yapılacak BİM, A101, Şok, Migros ve Carrefoursa marketleri de bulunuyordu.

DOLAR ARTIŞI SONRASI İLK ZAM YAPANLAR ZİNCİR MARKETLERDİ

Aynı marketler Amerika’nın dolar saldırısı yaptığı ve Türkiye’nin zor günler geçirdiği günlerde yaptıkları fahiş zamlarla gündeme gelmişti. Vatandaşların yüksek fiyatlarından şikâyet etmesine rağmen yumurta, salça, süt ve temizlik ürünlerine yapılan fahiş zamlar geri çekilmedi.

 “ESNAF VE SANATKÂRA DA TANZİM SATIŞ HAKKI VERİLMELİ”

Tanzim satışların ürün tedarikinin esnaf ve sanatkâra da yapılması gerektiğini vurgulayan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Geçtiğimiz ay tüketicinin sebze ve meyveye daha ucuza ulaşabilmesi için devlet tarafından başlatılan tanzim satışların zincir marketler tarafından da yapılması kararlaştırıldı. 16 bin şubeye 9 çeşit ürün tedariki yapılan tanzim satışlar, zincir marketlerin daha da büyümesine, esnaf ve sanatkârın daha da haksız rekabete kurban gitmesine neden olacak. Tanzim satışların devlet dışında bir başka yerden satılmasına imkân varsa eğer bunun ilk tercihi esnaf ve sanatkâr olmalıdır. 2 milyon iş yeri ile ekonominin temeli olan esnaf ve sanatkârımız ile tanzim satışlara talibiz. Tanzim satışların vatandaşın daha ucuza gıda, meyve, sebzeye ulaşma amacı bakkalımız, manavımız ve perakende sektöründe faaliyet gösteren esnafımızın da tanzim satış yapmasıyla gerçekleşir. Anadolu'nun her köşesinde yer alan, başta istihdam olmak üzere birçok alanda katma değer yaratan 2 milyona yakın esnafımız bu karara mutlaka dahil edilmelidir. Amaç halka ucuz sebze ve meyve yetirmek ise bunu en iyi ulaştıracak olan kesim küçük esnaftır” diye konuştu.

ZENGİN OLANLAR DAHA ZENGİN OLACAK”

İstanbul Zeytinburnu’nda esnaflık yapan Ebubekir Talayhan ise “Küçük esnafa da zincir marketlere verdikleri fiyattan ürünleri versinler, biz de onların sattığı fiyata satalım. Biz halden yüksek fiyata aldığımız için yüksek fiyata satmak zorunda kalıyoruz. Mahalleli önümüzden geçiyor gidip zincir marketten alışverişini yapıyor. Biz de kira veriyoruz, fatura ödüyoruz ama iş yapamaz duruma geldik. Sigortamızı nasıl ödeyeceğimizi kara kara düşünüyoruz. Bu kolaylığı bize sağlasınlar, hem vatandaş faydasını görür hem de küçük esnaf fayda görür. Eğer söylendiği şekilde yapar ve tanzimi sadece birkaç market zincirine verirlerse sadece zengin olanları daha da zengin etmiş olacaklar.” dedi.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir